CNS Cetate pierde pentru a treia oară la rând

Debutul fulminant al celor de la CNS Cetate Deva la prima lor apariţie în cel de-al treilea eşalon fotbalistic al ţării a fost uitat, echipa din reşedinţa de judeţ pierzând încă un meci.

Succes meritat al oaspeţilor

După ce, în prima etapă, CNS Cetate Deva a învins, acasă, pe ACSO Filiaşi, echipa lui Marius Sîrbu a pierdut următoarele trei jocuri pe care le-a disputat. A fost, întâi, pauza din runda a doua şi, apoi, înfrângere acasă cu Pandurii II Târgu Jiu, meci pierdut la Hunedoara şi, vineri, încă un eşac pe teren propriu, cu 1-3, în faţa celor de la Naţional Sebiş. Începutul jocului dintrte Deva şi Sebiş nu anunţa calvarul gazdelor. În minutul 10 gazdele au avut prima ocazie prin Şoit, care a recuperat un balon şi a tras bine de la 20 de metri, dar Păduraru, portarul arădenilor, a reţinut în doi timpi, dar această fază s-a dovedit un simplu foc de paie. Cei de la Sebiş trec la cârma jocului şi, în minutul 12, Rus trece uşor de Doboş pe dreapta, centrează în spate, Unguru şutează din careu pe colţul scurt, însă Stănilă respinge. Tot Naţional se menţine în atac şi, în minutul 25, şutul centrare al lui Rosenblum trece puţin pe lângă vinclu. Inevitabilul se produce în minutul 31, când Velici primeşe o pasă de la Rus, pătrunde în careu şi şutează din unghi la vinclul colţului lung, deschizân scorul. Devenii acuză şocul, nu îşi revine, iar în minutul, când Unguru îl vede pe Stănilă ieşit şi de la 30 de metri marchează cu un lob, se stabileşte scorul la pauză, de 2-0 pentru Naţional Sebiş. Mitanul secund începe tot cu oaspeţii în atac şi, în minutul 50, Velici îi pasează în careu lui Mihuţa, care este blocat în momentul şutului de Grunţă. Apoi CNS Cetate Deva forţează pentru a înscrie,dar elevii lui Marius Sîrbu nu reuşesc acest lucru. În minutul 55 Suciu deviază pentru Lintaru, care şutează din careu, din vole, peste poartă, iar peste câteva zeci de secunde, Vajda execută o lovitură liberă, centrarea este scăpată de Păduraru, iar Şumuţiu şi apoi Şoit şutează în blocaj. O fază controversată s-a petrecut la mijlocul reprizei, când Şoit a fost deposedat, în suprafaţa de pedeapsă în momentul în care se pregătea să tragă, devenii au cerut penalty, care nu s-a acordat, fiind, totuşi, greu de spus dacă fost fault sau nu. În minutul 71 cei de la Naţional Sebiş au arătat că nu dorm pe teren, Velici pasându-i lui Rus, şutul acestuia din careul mare fiind respins de Stănilă. CNS Cetate presează în continuare, dar fără efect pe tabela de marcaj. În minutul 76 Vajda şutează de la 25 de metri puţin pe lângă, în minutul 79 Lintaru deviază pentru Şaucă, pătrundere în careu şi vole respins de Merşca, cel care l-a înlocuit pe Păduraru în poarta oaspeţilor, în transversală şi, aşa cum se întâmplă în fotbal, ocaziile se răzbună. În minutul 85 se scrie soarta partidei de la Deva, Sebişul mărindu-şi avantajul la trei goluru, graţie reuşitei lui Călin, abia intrat în joc, care a recepţionat o pasă de la Velici şi a înscris cu un şut plasat, din careu, la colţul lung. Scorul final, de 3-1 pentru Naţional Sebiş, este stabilit în minutele de prelungire când rezerva Boloş, bine servit de Şaucă, înscrie din careul mic, dar acest gol va conta doar pentru statistică. Per total, o victorie meritată a oaspeţilor, de la care s-a evidenţiat Velici, în vreme ce pentru CNS Cetate Deva se anunţă vremuri tulburi.

Caseta

CNS Cetate Deva – Naţional Sebiş 1-3 (0-2)

Stadion „Cetate” Deva.

Spectatori: circa 500.

Au marcat: Boloş (min. 90+3) / Veloci (min. 31), Unguru (min. 36), Călin (min. 85).

Cetate: Stănilă – Grunţă, Dosan (77 Boloş), Şumuţiu, Doboş – Vajda (cpt), Şoit (84 Firan) – Lintaru, Chelariu (46 Şaucă), Budriş – Suciu. Antrenor: Marius Sîrbu.

Naţional: Păduraru (67 Merşca) – Rosemblum, Stupu, Neacşu, Cherecheş – Mihuţa, Avramescu – Rus, Unguru (81 Lazea), Susan (85 Călin)- Velici (cpt, 88 Stegaru). Antrenor: Călin Cojocaru.

Arbitri: Cătălin Roşu (Var) – Sergiu Corb (Zalău), Iosif Nasc (Cluj).