FOTBAL – LIGA A III-A. ASU Poli Timișoara – FC Hunedoara 3-1

FC Hunedoara a jucat foarte foarte bine meciul Poli Timișoara a pus în pericol de mai multe ori poarta apărată de Timișoreni și s-a ridicat la nivelul așteptat, de un meci de liga a III-a disputat în nocturnă.

A fost un spectacol pe cinste atât în tribune cât și pe teren,  cele două galerii s-au întrecut între ele cu artificii și materiale pirotehnice. Un meci deschis, cu un ritm foarte bun care a făcut uitat nivelul de joc de liga a III-a . Primul gol a fost înscris de gazde prin Marius Marin, după un corner executat de Ghinescu. Hunedoara egalează  în minutul 20, autorul reuşitei fiind Bozian, după o fază pe care şi-a creat-o singur. Repriza nu se încheie la egalitate, pentru că Birău a aduce  din nou echipa gazdă în avantaj, 2 – 1 fiind şi scorul la pauză. Repriza secundă debutează cu un show pirotehnic în peluza sud a stadionului. Din păcate, „focul” nu s-a văzut şi pe tabelă, până la finalul meciului fiind marcat doar un singur gol. A făcut-o Cristi Gălan, pe final de meci, pentru 3 – 1. Hunedoara ratează în ultimele minute prin Drăgoescu o ocazie monumentală din 1-2 m nu reușește să-l învingă pe portar. Deși Mircea Alic Junior este recunoscut ca un antrenor care preferă să pregătească fizic echipa ceva mai mult, în meciul de la Timișoara acest aspect a contat și dacă erau puțin mai atenți în atac puteau produce surpriza etapei.  Cu siguranță etapa următoare în jocul cu ultima clasată Millenium Giarmata nu vor avea surprize, doar problema scorului de pe tabelă se va discuta la final.

ASU Politehnica Timișoara: Fișteag, Stefanovici,, Gălan, Todorov, Taub, Bilia, Birău, D. Codrea, M. Marin, Ghinescu, Sulea.
Rezerve: Rogojină – Ugocian, N. Damian, Vucea, Ţugui, Peter
Antrenor: Sorin Brîndescu.

FC Hunedoara: Ciubotariu, R. Cristian, Petresc, D. Creciunesc, Trășcan, Simionov, Lazea – Drăgoescu, Bozian, Bloj, Tecsi.
Rezerve: Păduraru – Maghici, Lăcătuș, Grigore, Opîrlescu, Grigore, Mardare, Creciunesc
Antrenor: Mircea Alic

În etapa cu nr. 23 disputată în 19/20 aprilie 2016 s-au înregistrat următoarele rezultate:

CSM Lugoj ACSO Filiași 3-0

Millenium Giarmata-Pandurii Tg. Jiu II 1-2