Fotbal de sală. Start în Cupa Liceelor

S-a dat startul celei mai importante competiţii de fotbal în sală la nivelul liceenilor, Cupa liceelor BIG FM, eveniment sportiv aflat la a 8-a ediţie.

Timp de patru zile, până joi, echipe reprezentând opt licee din judeţul Hunedoara se vor întrece într-o tradiţională deja competiţie de fotbal în sală.

Participă echipele de la Colegiul National Sportiv “Cetate”, Colegiul National “Decebal”, Colegiul National Pedagogic “Regina Maria”, Colegiul Tehnic “Transilvania” si Liceul Tehnologic “Grigore Moisil”, si cate una din Hunedoara (Colegiul Tehnic “Matei Corvin”), Simeria (Colegiul Tehnic de Transport Feroviar “Anghel Saligny”) si Calan (Liceul Tehnologic “Ovid Densusianu”)

“Îmi doresc, în primul rand, spectacol şi sportivitate şi sunt convins ca vom avea parte de aceste lucruri. Primele patru clasate vor fi cu materiale sportive, ca şi cel mai bun jucător, portarul competiţiei şi golgheterul turneului, iar din partea presei se vor acorda doua premii speciale.” a declarat Marius Dragomir, directorul postului de radio BIG FM, principalul organizator al competitiei.

Programul  este continuat cu jocurile semifinale şi finale.

ora 20: castigatoarele din semifinale

CNS Cetate Deva – CT Transilvania 2-2 (2-1) 4-3 după loviturile de departajare.

CNS Cetate Deva : Alin Achimuţ, George Mocan- Vlad Totoi, Andrei Demian, Robert Toth (cpt), Mihnea Toader, Denis Boldor, Marius Lupu, Bogdan Branca, Robert Duţă, Adrian Stanca, antrenor prof. Gheorghe Iclozan.

CT Transilvania: Alexandru Grigorescu(cpt), Laurenţiu Petruţ- Tiberiu Fiţ, Ionuţ Mihalache, Andrei Grosu, Sergiu Ivan, Radu Henţ, Dacian Costan, Narcis Drăghicescu, antrenor prof. Claudiu Giurea.

Arbitru Fodor Andrei

Joc egal şi lovituri de departajare

CNS Cetate Deva începe meciul în forţă şi au avut câteva ocazii bune de a marca, în primele 8 minute au avut o dominare teritorială. În minutul 9,  Cetate deschide scorul prin cpt. Robert Thot. Peste alte 2 minute Transilvania restabileşte egalitatea prin Tiberiu Fiţ. Imediat juniorul de la CNS Cetate Deva Marius Lupu înscrie şi Deva preia conducerea.

Antrenorul Claudiu Ghiurea este trimis în tribună pentru proteste.

O lovitură liberă de la 6 metri în faţa porţii, un şut în blocajul apărării celor de la Liceul Sportiv mingea este împinsă în poartă de Ionuţ Mihalache în minutul 23 şi se restabileşte egalitatea 2-2. CT Transilvania a fost echipa mai bine pregătită fizic şi a avut prim planul acţiunilor în faţa unei apărări „şvaiţer” a celor de la CNS Cetate Deva. Transilvania beneficiază de o lovitură liberă indirectă de la jumătatea terenului pe care o expediază direct pe poartă şi înscriu dar golul este anulat de arbitri. Portarul Alexandru Grigorescu

a făcut spectacol pe teren certându-se cu arbitrul Fodor iar jocul a fost întrerupt. Egalul s-a menţine până la final şi cele două echipe au trecut la lovituri de departajare. Seria loviturilor a fost deschisă de Ionuţ Mihalache de la CT Transilvania care a ratat, Achimeţ respingând şutul acestuia trimis pe centrul porţii. E rândul lui Bogdan Branea să se afle faţă în faţă cu Alexandru Grigorescu care apără şutul acestuia trimis pe jos. Grosu execută a treia lovitură de departajare a meciului şi Achimeţ apără din nou. E rândul celor de la Cetate să execute şi să înscrie prin Marius Lupu. Tiberiu Fiţ restabileşte egalitatea şi el cu un şut imparabil 3-3. Ultima lovitură pentru CNS Cetate Deva este executată de Denis Boldor care înscrie şi trimite echipa CNS Cetate Deva în semifinale.

LTF Anghel Saligny Simeria- L Ovid Densuşianu Călan  2-3 (1-0)

Simeria câştigă  prima repriză

Ambele echipe au făcut o primă repriză bună cu multe ocazii, dar un plus de ambiţie l-a avut echipa din Simeria care a fost la conducerea primei părţi a jocului. După o bară a lui Iacob Flavius şi o ratare a lui Radu Bustan de la Simeria, echipa antrenată de Carol Gal  deschide scorul prin acelaşi jucător în minutul 17. Acesta scapă de marcajul făcut de Alex Rotariu de la Călan şi de la 12 metri expediază o ghiulea sub transversala porţii.

Secunda fatidică şi sirena de final a meciului

În a doua repriză Călanul iasă mai hotărâtă pe teren şi după două bare şi alte trei mari ratări ale Călanului,  Ionuţ Ardelean înscrie de două ori, în minutul 24 şi 26. O degajare greşită a portarului Jescu în minutul 31 repune echipa din Călan pe contraatac şi Flavius Iacob este găsit în faţa porţii cu o pasă de unde trimite balonul în diagonală şi face 3-1. În ultimele secunde ale jocului Călanul primeşte un gol de portar, Edi Scoban este învins de propria-i neglijenţă. Când mai erau 20 de secunde din timpul regulamentar de joc, Simeria aruncă balonul în faţa iar Radu Bustan trimite balonul cu capul pe spate în poartă exact în momentul când sirena de final a cronometrului sălii punea punct final meciului. Golul nu este validat şi L Ovid Densuşianu Călan câştigă şi se califică în prima semifinală unde va întâlnii echipa CNS Cetate Deva.

LTF Anghel Saligny Simeria: Jescu Vlăduţ- Alex Vârşag, Radu Bustan, Abel Bala, Sergiu Stanciu, Dacian Buta, Emanuel Tont, Tilea Antonio, Flore Ancuţa Alexandru, antrenor prof. Carol Gal.

L Ovid Densuşianu Călan: Edi Scoban- Călin Cic,  Florin Lungu, Adrian Ciolea, Ionuţ Ardelean, Iacob Flavius, Marius Pintea, Cătălin Răşcanu, Alex Rotaru, Nicuşor Creţu, Alex Roman,  antrenor Karoli Gaşpari.

Arbitri: Andrei Topor şi Cătălin Giurgiu.