Fotbal de sală: Cronica sferturilor de finală la Cupa Liceelor „Big FM”

Ultimele două sferturi de finală ale Cupei Liceelor „Big FM” – ediţia 2017, s-au disputat marţi în Sala Sporturilor din Deva. În prima partidă finaliştii de anul trecut Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara au trecut la pas de Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Deva la un scor usturător 11-0. În cealaltă partidă deznodământul a fost pe muchie de cuţit până în ultimul minut, Colegiul Naţional „Decebal” Deva  a trecut de Colegiul Naţional Pedagogic „Regina Maria” cu 3-1.

Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara – Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Deva 11 – 0

Hunedorenii nu au avut nici cea mai măruntă emoţie, înscriind două goluri în primele cinci minute, iar după un sfert de oră tabela arăta deja un confortabil 5 – 0. Chiar şi cu piciorul ridicat de pe acceleraţie, cei de la Matei Corvin au mai reuşit în partea a doua a jocului patru goluri în mai puţin de cinci minute, stabilind ceea ce foarte probabil va rămâne cea mai mare diferenţă de scor a actualei ediţii din Cupa Liceelor „Big FM”.

Marcatorii acestei partide au fost Marcu în minutele 4, 12, 15, 23, 29 şi 37, Caval în minutele 5 şi 8, Marinca în minutele 32 şi 33 şi Kocsis în minutul 30.

Colegiul Naţional Pedagogic „Regina Maria” – Colegiul Naţional „Decebal” Deva 1 – 3

A fost un meci mult mai echilibrat şi mai palpitant. Cei de la Pedagogic au deschis scorul când abia trecuseră trei minute de la începutul meciului, prin Mârza. Treptat însă Decebalul a început să găsească breşe în apărarea adversă, profitând de câteva greşeli uriaşe ale fundaşilor, iar finalul reprizei le-a aparţinut în totalitate. Cu un minut înainte de pauză Retegan a adus egalitatea pe tabelă, iar în ultimele secunde ale primei reprize Ciornea a înscris pentru 2 – 1 aducând echipa în avantaj.

În repriza a doua s-a jucat mai mult pe contre, chiar şi în ciuda câtorva ratări imense la ambele porţi, nu s-a mai marcat decât în penultimul minut, când acelaşi Ciornea a stabilit scorul final şi a asigurat calificarea echipei sale în faza semifinalelor.

Joi, de la ora 19, se va disputa finala mică, iar de la ora 20 finala mare, ambele meciuri se vor disputa  în incinta Sălii Sporturilor Deva.