FOTBAL. CNS Cetate Deva „ păcălită” la Performanţa Ighiu

În etapa a 18-a a seriei a IV-a , a Ligii  a III-a la fotbal,  CNS Cetate Deva s-a „păcălit” singură, sâmbătă, de 1 aprilie, pierzând în deplasare la Performanţa Ighiu cu scorul de 0-1 la pauză 0-0. După ultimele trei victorii la rând şi pretendentă la promovare în eşalonul secund, Cetate Deva a greşit pe final de meci când Ionică l-a împiedicat pe Fetiţa să joace o minge în careu, Ighiul obţinând un penalty corect acordat de arbitrul central Marian Barbu din Făgăraş.

Echipele din Alba o „nucă” mult prea tare pentru Viorel Tănase

CNS Cetate Deva s-a deplasat la Ighiu cu patru foști jucători ai Performanței, R. Bodea, Cornea, Făgărășanu și Boldea, S. Szekely fiind accidentat şi cu toate astea nu a reuşit să câştige. După înfrângerea suferită în etapa inaugurală a returului la Galda de Jos, Viorel Tănase este “bătut” şi la Ighiu, echipele din Alba devenind o nucă mult prea tare pentru fotbaliştii hunedoreni. Cei peste 500 de spectatori şi alţi 50 de suporteri deveni, plătitori ai biletului de 5 lei la intrarea pe stadion, au avut ce vedea, un joc spectaculos şi aspru disputat cu 9 cartonaşe galbene şi cu multe faze de poartă precum şi “vedetele” echipei din Deva, Salif Nogo şi Ousmane NʹDoye. Din păcate Nogo s-a accidentat la inghinali şi în minutul 18 al primei reprize a fost înlocuit iar  NʹDoye nu a reuşit să trimită nici un şut pe spaţiul porţii din toate pasele avute de la coechipieri. Ighiul i-a întâmpinat cu ostilitate pe “outsideri” cu un teren precum în curtea şcolii uscat şi denivelat, împiedicând formaţia mai tehnică să-şi etaleze măiestria şi controlul asupra mingii de joc.

Cetate Deva domină prima repriză doar la capitolul impresie artistică

Primul ocazie şi primul şut spre poartă aparţine Ighiului în min. 6 prin Seiwerth dar Bodea a respins în corner în urma căruia Circov a reluat mingea spectaculos din foarfecă peste poartă. Prima acţiune a deveenilor a fost în min. 12 Cornea îl găseşte pe Bloj în 6 m în faţa porţii care reia defectuos peste poartă. În min. 15 Circov îl încearcă pe Bodea cu un şut de la 30 de m, mingea fiind reţinută uşor. Un duel la minge dintre Seiwerth şi Nogo la marginea careului lateral dreapta se soldează cu accidentarea fundaşului de culoare care nu mai poate continua şi este înlocuit cu Petresc. Fără piesa de bază în apărare Nogo, Deva s-a precipitat mult, iar Tecsi a luat cartonaşul galben pentru proteste. Stoenac execută o lovitură liberă de la 18 m peste poartă. Prima minge expediată de Deva pe spaţiul porţii apărate de Zăvoi s-a consumat în minutul 39 al primei reprize. Bloj infiltrat pe partea dreaptă a centrat balonul în careu, iar Tecsi a reluat cu capul trimiţând balonul pe linia porţii lângă bara din dreapta lui Zăvoi, intervenţia acestuia îl întinde la maxim pe portar care respinge în faţă de unde balonul ajunge în corner. NʹDoye a trimis şi el peste poartă o minge fără rezultat. Deva a avut numeroase ocazii pe finalul reprizei, dar pe toate le-a tratat cu superficialitate întând la pauză la egalitate 0-0

Gazdele mai determinate în partea a doua a jocului

La fel ca în prima repriză cu primele 20 de minute dominate de elevii lui Tănase, jocul a fost mai echilibrat în partea a doua, cu foarte multe întreruperi în urma unor faulturi la care unii fotbaliştii au văzut cartonaşul galben. Făgărăşanu s-a agaţat cu disperare de chilotul lui Miroiu mai să-l dezbrace, scăpat pe contraatac din jumătatea proprie în min. 60 acesta scoţând o lovitură liberă. În min.88 Ighiul detonează “bomba” şi înscrie unicul gol al meciului. M. Cristea a transformat o lovitura de pedeapsă, cu un șut în stânga lui Bodea în urma unui fault în careu a lui Ionică asupra lui Fetiţa. Se acordă 4 minute de prelungire de la margine şi ambele echipe trec rând pe rând la deschiderea sau majorarea scorului.

(Fotografii: Tudor Stan)

Performanța Ighiu: Zăvoi – Miroiu, Iclănzan, Potopea, Ad. Mărginean – Trifa, I. Grozav – Fetița, Tineiu, Circov – Seiwerth; rezerve D. Pop, Cl. Oara, Oniche, M. Cristea, S. Turuș, Ciochină, Cr. Păcurar. Antrenor Mihai Manea.

CNS Cetate Deva: R. Bodea – Ionică,  Nogo, Agache, Cornea – Vaștag, N’Doye – Bloj, Stoenac, Făgărășanu – Tecsi; rezerve Raț – Petresc, Jude, Doboș, Blănaru, Boldea, Lupu. Antrenor Viorel Tănase.

Declaraţii la final de joc:

„ A fost o victorie muncită din punctul meu de vedere, jucătorii mei s-au dăruit. Noi venim după patru meciuri în care am avut şansa de a câştiga dar din păcate nu am reuşit să ne fructificăm fazele pe care le-am avut, iar astăzi a fost un meci echilibrat. De obicei echipa care îşi doreşte mai mult trebuie să învingă la final. Nu este o motivare în plus, la fiecare meci jucătorii mei încearcă să câştige în continuare. Din punctul meu de vedere Cetate Deva este mult superioară celorlalte echipe cu care am jucat până acum” a declarat antrenorul echipei Performanţa Ighiu, Mihai Manea

„Nu mă aşteptam sincer la înfrângere,, după aspectul jocului meritam cel puţin un egal. În prima repriză din minutul 25 până în 40 ne-am creat ocazii monumentale. Fotbalul te judecă când nu o dai în poartă. Am prevenit echipa că vom avea un joc foarte dificil şi greu. Am întâlnit o echipă foarte bine organizată defensiv şi nu am reuşit să-i desfacem în punctele lor slabe, pe zonele laterale, păcat. Trebuie să luăm această înfrângere şi să analizăm că s-au făcut multe greşeli în zona mediană şi chiar pe linia de fund şi trebuie să le remediem. Păcat pentru suporterii care au venit până aici şi pentru noi că trebuia să ne menţinem linia de victorii, dar fotbalul te loveşte atunci când ţi-e mai bine. Noi ne-am dorit din tot sufletul să câştigăm să luăm cele trei puncte care ne menţineau acolo în plutonul fruntaş, dar nu am mai avut aceiaşi consistenţă în atac cu toate că ne-am creat nişte oportunităţi de a marca dar prea puţin în repriza a doua. Mergem înainte, trebuie să analizăm foarte bine meciul acesta şi ne aşteaptă un meci foarte greu cu Lugojul acasă, pe care trebuie să-l câştigăm” a precizat Viorel Tănase, antrenorul CNS Cetate Deva.