FOTBAL. CNS Cetate Deva a pierdut două puncte pe teren propriu

CNS Cetate Deva a pierdut două puncte importante în etapa a VII-a din seria a IV-a a Ligii a III-a la fotbal, în întâlnirea cu Ripensia Timișoara, 0-0. A fost un meci la care peste 300 de spectatori au văzut pe finalul jocului cum brigada de arbitraj din Cluj, prin tușierul Claudiu Georgiu, 22 de ani (foto medalion) a anulat pe motiv de offsaid, un gol perfect valabil al lui Velici.

CNS Cetate Deva joacă prudent și cu teamă prima repriză

A fost o primă repriză fără goluri în care Ripensia a combinat mult, a condus ostilitățiile în teren dar fără nicio finalizare. Vajda a şutat în minutul 2, de la 30 de metri, dar Gakos a respins balonul. Nanu în minutul 15 trimite cu capul, puţin peste poartă, o minge centrată din corner de Zaluschi. Oaspeţii au rămas după doar 30 de minute fără golgheterul Mediop, ieşit accidentat. În minutul 40 Jude îl găsește cu o pasă pe Tecși în careu, acesta șutează dar portarul Ripensiei reține balonul. A fost o primă repriză în care Deva a abuzat de mingi lungi și nu a ținut de minge, jucătorii nu au pornit pe atacuri poziționale și le-a fost teamă de adversar.

Ripensia s-a mulțumit cu un egal în repriza a doua

Presiunea din partea timișorenilor a scăzut, iar Deva a ținut mai mult de minge și au făcut o repriză mult mai bună. Ocaziile au început să apară imediat după ratarea contraatacului purtat de Manu care nu ajunge la centrarea lui Zaluski în careu din minutul 48. În minutul 54 o combinație frumoasă pe teren dintre Tecsi și Săucă, mingea este centrată în careu, iar lui Bloj i-a lipsit puțin să o intercepteze singur cu portarul. În minutul 59 două cornere bătute succesiv de Vaștag și ultimul se finalizează cu reluarea lui Ionică cu capul peste poartă. Velici combină cu Dosan pe partea dreaptă și reprimește mingea în poziție centrală la 16 metri de poartă dar voleul acestuia trece peste bara transversală în minutul 66. Ripensia Timișoara se retrage tot mai des în apărare, iar gazdele presează și își crează foarte multe ocazii la poarta lui Gakos. În minutul 76 s-a consumat una din puținele ocazii ale Ripensiei în repriza a doua, Ungureanu pe stânga încrucișează ca la handbal cu Olărescu, mingea este trimisă în centru la linia de 16 metri de unde Grunță, din prima, o trimite peste poartă. Două minute mai târziu Lintaru trimite slab cu capul o minge pe poartă fiind reținută ușor de Gakos. În minutul 82 CNS Cetate Deva înscrie un gol perfect valabil anulat de tușierul clujean Claudiu Georgiu de pe partea dreaptă, acesta considerând că Velici și-a reactivat poziția afară din joc. A fost o minge înaltă la care portarul Ripensiei a ieșit hazardat, Hecsko a deviat cu capul, pe spate, peste portarul propriu, iar Velici a urmărit mingea și a înscris în poarta goală. Decizie eronată a tânărului arbitru născut la Dej care fură două puncte importante echipei din Deva, care după aspectul jocului din repriza a doua merita victoria. La Deva și-a făcut apariția și un jucător nou, Mihai Chitaru, un mijlocaș dreapta și stânga care a jucat la Metalul Globus. Fiind testat o săptămână s-a primit acordul pentru menținerea lui până în iarnă.

CNS CETATE DEVA : Bodea – Jude, Ionică, Dosan, Petresc – Şaucă, Vajda (cpt), R.  Cristian (57 Vaştag), Bloj (83 Sahru) – Tecsi (66 Lintaru), Velici. Antrenor: Viorel Tănase

RIPENSIA TIMIŞOARA : Gakos – A. Popa (cpt), Hecsko, Apro, C. Toma – Semeniuc (60 Grunţă), Briciu, Zaluschi, Nanu (73 Ungureanu) – Mediop (29 Francescu), Olărescu (87 Golda). Antrenor: Remus Steop

Arbitrii: Vlad Inoan (Floreşti) – Claudiu Georgiu, Anghel Todea (ambii din Cluj)

Declarații:

„Două puncte pierdute pe teren propriu atârnă destul de greu pentru echipă mai ales când ne-am propus să câștigăm. Am pierdut două puncte importante în urmărirea primelor locuri în clasament. Am avut o primă repriză mai precipitată, am intrat cu teamă, am greșit foarte mult, pase neforțate fără presiunea adversarului. Repriza a doua a început mai bine, a fost un joc mai echilibrat în care ne-am creat situații de a marca prin Velici, prin Lintaru dacă era mai atent la preluare o putea băga în poartă. Din punctul meu de vedere am marcat și un gol valabil dar a fost anulat de arbitru. Per total m-am mulțumit de repriza a doua. Ca puncte importante este faptul că nu am luat gol, am avut  multe faze defensive. Sincer îmi pare rău pentru publicul care a venit azi în număr foarte mare și cred că merita o victorie. Eu cred în continuare în acest grup, am spus de când am venit, era o distanță foarte mare, i-am spus și domnului președinte, este ok, încercăm să ne adunăm la fiecare meci. Sunt foarte multe puncte pentru a fi în primele cinci-șase echipe și din iarnă să ne punem în practică strategia, să aducem jucători, să facem o pregătire ca lumea pentru că scuzați-mă! nu vreau să dau în nimeni, dar nu s-a făcut pregătirea și din cauza unor evenimente neplăcute, nefotbalistice. Îmi asum acest rezultat, pentru  repriza a doua mă declar mulțumit, pentru prima nu. Îi felicit pentru că nu au luat gol, asta este foarte important și cu asta trebuie să ne obișnuim. Eu sper ca la Reșița să mergem și să luăm trei puncte, să revenim acolo în clasament în spatele celor fruntași. În privința lui Osman i s-a respis de două ori dosarul, urmează să mai încerce o dată la interviu în vederea obținerii permisului de muncă”, a precizat antrenorul echipei CNS Cetate Deva, Viorel Tănase.

Cristian Bobar, președintele clubului CNS Cetate Deva a subliniat: „Chiar dacă am făcut egal, vreau să-mi felicit jucătorii, am întâlnit o echipă foarte bună dar astăzi am pierdut pe mâna arbitrilor. Am avut un gol valabil care conta foarte mult. Nu întâmplător la meciul cu Ighiu s-a văzut ce fel de arbitraj a fost, sunt înțelegător cu toată lumea și cu federația. Ne antrenăm pe un teren foarte greu, este un blocaj la club nu știm ce este cu terenul sintetic, înțeleg și asta, îi lăsăm. Noi muncim, a venit Tănase și a preluat din mers o echipă, este foarte greu dar nu să vină alții și să ne fure, pentru că am avut un gol perfect valabil. Astăzi trebuia să câștigăm trei puncte, jucătorii mei au câștigat meciul de astăzi pentru mine. Nu este posibil să vedem cu toții ce se întâmplă în Liga a III-a, am avut meciuri și în deplasare și ați văzut ce arbitraj avem. Că am afirmat noi că vrem să promovăm! asta e, nu mai vrem să promovăm. Dar nu se poate așa că nici arbitrii ăștia în negru nu sunt „Dumnezei” la orice nivel ar fi. Trebuie urmăriți, pentru că noi vrem să venim din spate, vrem să fim corecți. Copii de 19 ani dacă nu sunt pregătiți să vină în Liga a III-a să nu vină. Să-i țină cineva pe unde vrea, pe la județ undeva mai jos. Noi ne riscăm pe undeva, jucătorii au avut primă astăzi, antrenorii au avut primă, au salarii, nu se poate trebuie totuși să facem ceva. La fel cum îi certăm pe jucători când greșesc și altele astăzi și-au dorit și au muncit și părerea mea este că au meritat cele trei puncte. Nu ne mai putem gândi în momentul de față la promovare. Am vrut, ne-am dorit la un moment dat, dar nu ne mai putem gândi la la așa ceva. A fost și Neluțu Sabău la meci am discutat și cred că ne mai ajută și el cu niște jucători buni de la Cluj din iarnă de U 19. Vreau să felicit Ripensia pentru parcursul pe care l-au avut. I-am urmărit și la Ighiu și la Lugoj, au făcut un joc senzațional și la Ighiu, este o echipă destul de bună peste Național Sebiș.”