FC Hunedoara, la un gol de primul loc

FC Hunedoara merge ceas în seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal, obţinând încă o victorie.

În etapa a cincea a eşalonului fotbalistic terţ al ţării noastre, FC Hunedoara a evoluat, în deplasare, la CSU II Craiova. Confirmând forma bună din ultima vreme, după duşul rece din runda a doua, de acasă, cu Performanţa Ighiu, băieţii pregătiţi de Victor Roşca au obţinut o nouă victorie, a patra, trei fiind fiind realizate pe teren străin. Hunedorenii au început bine jocul de la Craiova, controlând începutul de partidă, iar Drăgoescu, în minutul 8, ratează prima ocazie. Acelaşi Drăgoescu mai are o ocazie imensă, în minutul 16, şutul său extrem de puternic lăsându-l fără replică pe goalkeaper-ul gazdelor, dar transversala s-a opus deschiderii scorului. Abia în minutul 22 se consemnează prima tentativă a oaspeţilor de a periclita poarta lui Raţ, dar şarja ofensivă a oltenilor este dejucată de Ciucurescu, acesta degajând oportun. Şi în minutul 25 se consemnează deschiderea scorului, FC Hunedoara trecând la conducere pe tabela de marcaj, graţie golului aceluiaşi Drăgoescu, aflat în mare formă, care a fructificat o centrare excelentă a lui Bozian. Jocul place, gazdele pasează bine, dar nu au faze de poartă clare, iar hunedorenii gestionează bine avantajul. Mai mult, la ultima fază a primei reprize oaspeţii mai puteau înscrie, dar Simionov a reluat slab din careu, şi, astfel, FC Hunedoara a intrat la cabine cu scorul de 1-0. Partea a doua a jocului începe tot cu hunedorenii la cârmă, şi în minutul 50, după o acţiune individual a lui Mardare, Tecsi ratează de puţin întâlnirea cu balonul şi, totodată, modificarea tabelei de marcaj. Acest lucru se va face, însă, în minutul 57, când Simionov şi-a reglat tirul, şutul său din afara careului mare popsind în plasa oltenilor, iar scorul, care nu s-a mai modificat până la sfârşitul jocului a devenit CSU II Craiova – FC Hunedoara 0-2.

Pot deveni lideri

Până la sfârşitul partidei, una desfăşurată într-un spirit total de sportivitate, nefiind acordat niciun cartonaş galben, elevii lui Victor Roşca au jucat inteligent, la păstrarea rezultatului, şi îşi menţin poziţia secundă în clasament, la egalitate de puncte cu ASU Poli Timişoara, bănăţenii ocupând primul loc graţie unui gol mai puţin încasat. Etapa viitoare FC Hunedoara poate deveni lider, urmând a juca acasă cu Nuova Mamma Mia Becicherecu Mic, a cincea clasată, şi, în cazul unei victorii va urca pe primul loc, echipa din Timişoara urmând a sta din cauza numărului impar de echipe, 15, care compun seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal. În jocul de la Craiova, pentru FC Hunedoara au jucat: Raţ – Ciucurescu, Maghici, Mardare, Petresc – Ionicescu – Bozian, Simionov (min. 72 Marina), Drăgoescu (min. 80 D. Creciunesc) – Tecsi (min. 82 C. Creciunesc), Crengăniş (min. 72 Ursachi), iar pe banca de rezerva au fost Ciubotariu, Trăşcan şi Opîrlescu.

8.Pandurii II Tg Jiu        5 2 2 1  6-4  8

9.Minerul Motru            5 1 2 2  2-7  5

10.Măgura Cisnădie       4 1 1 2  1-4  4

11.Cetate Deva              4 1 0 3  5-9  3

12.ACSO Filiaşi            5 1 0 4  5-10 3

13.CSU II Craiova         4 1 0 3  3-8  3

14.Giarmata                   5 0 2 3  3-8  2

15.CS Ineu                              4 0 1 3  1-8  1