FC Hunedoara a reuşit “performanţa” de a pierde cu Performanţa Ighiu

Elevii lui Victor Roşca s-au făcut de râs în faţa propriilor suporteri, pierzând în faţa unei nou promovate

Cei care visau deja că FC Hunedoara, după victoria din prima etapă pe terenul celor de la Naţional Sebiş, o echipă incomodă sezonul trecut, dar mult schimbată în prezent, se va bate pentru promovarea în divizia secundă au fost readuşi cu picioarele pe pământ.

Valoroşi doar pe hârtie
În primul joc din campionat în faţa propriilor suporteri, echipa pregătită de Victor Roşca a întâlnit Performanţa Ighiu, formaţie recent promovată din liga a IV-a. Pe teren însă diferenţa nu s-a prea văzut, “albanezii”, cu un lot modest faţă de cel al Hunedoarei, cel puţin pe hârtie, nefiind deloc inferiori mai titraţilor lor adversari. Cei de la Ighiu au început hotărâţi jocul, ratând prima ocazie în minutul 2, când David îi fură o minge lui Tecsi şi numai intervenţia lui Raţ face ca oaspeţii să nu treacă în avantaj. Prima şarjă ofensivă a gazdelor o consemnăm în minutul 16, când şutul lui Crengăniş, din marginea careului mare, este reţinut de Bodea. Deschiderea scorului de către oaspeţi se consemnează în minutul 20, când arbitrul Dorian Micloşină din Reşiţa acordă penalty la intevenţia lui Mardare asupra lui David, jucătorul faultat transformând, cu ceva emoţii, lovitura de pedeapsă. Oaspeţii au rămas în atac şi trec pe lângă 2 – 0, dar Raţ a reţinut lovitura liberă bune executată de la 17 – 18 metri de către Giurgiu. Apoi iese şi Hunedoara la joc, dar cam neconvingător, presingul la poarta celor de la Ighiu durând doar două minute, 28 şi 29, când şutul din vole a lui Crengăniş a fost scos de sub bară de Bodea, iar în continuarea fazei Petresc a recentrat, iar Drăgoescu a reluat, din întoarcere, din opt metri, dar portarul de la Ighiu a respins în corner, lovitura de la colţ rămânând fără rezultat. Apoi, până la pauză jocul a lâncezit, singura fază notabilă fiind consemnată în minutul 37, tot în contul oaspeţilor, când şutul sănătos al lui Giurgiu, puţin din afara careului mare, este reţinut de Raţ, iar Performanţa Ighiu intra la cabine cu avantaj pe tabelă, scor 0 – 1.

Trei ocazii şi atât
Începutul mitanului secund arată o echipă a Hunedoarei mai decisă, elevii lui Victor Roşca fiind “la butoane” în prima jumătate a reprizei a doua, ratând câteva oportunităţi de a egala. Astfel, în minutul 54, după o centrare a lui Mardare, Crengăniş, liber în opt metri, reia slab cu capul, direct în braţele lui Bodea. Duelul dintre atacantul Hunedoarei şi portarul Ighiului a continuat în minutul 57, şutul din unghi al înaintaşului fiind reţinut de apărătorul buturilor echipei din Alba. În minutul 64 a venit rândul lui Mardare să rateze, lovitura sa de cap trecând peste poarta Performanţei. Şi apoi jocul a părut că se rupe în minutul 73, spre deznădejdea numeroşilor susţinători ai Hunedoarei din tribună, Opîrlescu fiind eliminat pentru două cartonaşe galbene. La faza imediat următoare asistăm la cea mai mare ocazie a oaspeţilor, lovitura liberă de la 20 de metri a lui S. Turuş nimerind bara. Şi, când puţini se mai aşteptau, speranţa revine la Hunedoara, în minutul 78 Bărculeţ de la Ighiu fiind şi el eliminat pentru două cartonaşe galbene. Şi când mai toată lumea se aştepta ca gazdele să egaleze, în minutul 86, pe un contraatac, S. Turuş îi pasează lui Bălaş, care înscrie fără probleme, tabela de marcaj arătând un neverosimil 0 – 2. Puţini erau cei care se aşteptau ca FC Hunedoara să realizeze o astfel de “performanţă” în faţa celor de la Performanţa Ighiu.
Final incendiar
Nemulţumirea în tribune creşte, cu cât jocul se apropie de final. “Centralul” din Reşiţa arată cinci minute de prelungire şi de atunci a început nebunia. În primul minut al prelungirilor, după o centrare de pe stânga a lui Simionov, Crengăniş, cel mai periculos atacant al gazdelor, înscrie cu capul din marginea careului mic, readucând speranţele măcar într-un rezultat de egalitate. În minutul 90+4 Bozian putea egala, dar şutul său dintr-o lovitură liberă de la 18 metri fiind scos, din vinclu, de excelentul Bodea. Iar faza din ultimul minut a arătat întreaga neputinţă a echipei hunedorene, atunci când, la un metru de poarta goală, Trăşcan trimite în plasa lateral. Aşa s-a scris istoria jocului FC Hunedoara – Performanţa Ighiu 1 – 2 (0 – 1) şi, în urma acestuia, promovarea este departe rău de tot. Mai trebuie menţionat că a doua echipă hunedoreană din Liga a III-a – CNS Cetate Deva – a stat, în seria a IV-a fiind un număr impar de echipe. În etapa a III-a, Deva va juca acasă, cu Pandurii II Târgu Jiu, în vreme ce FC Hunedoara va evolua în deplasare, pe terenul celor de la CS Ineu.

FC Hunedoara – Performanţa Ighiu 1 – 2 (0 – 1)
Au marcat: Crengăniş (min. 90+1), respectiv David (min. 19, pen.), Bălaş (min. 86)