Dramatism în cele două semifinale ale Cupei Liceelor „Big FM”.

S-au disputat şi partidele din penultimul act al celei de-a opta ediţii a Cupei Liceelor „Big FM” în Sala Sporturilor din Deva.

În primul meci CNS Cetate Deva s-au impus destul de clar în faţa celor de la Ovid Densuşianu Călan şi a acces în finala mare. Cea de-a doua semifinală a adus cea mai mare surpriză a actualei ediţii a Cupei Liceelor „Big FM” din acest an, Decebal Deva învingând finalista de anul trecut după o partidă de un dramatism extrem până în ultima secundă. Spectatorii prezenţi la cele două meciuri au aput parte de un spectacol pe cinste cu jocuri de bună calitate.

Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva – Liceul Tehnologic „Ovid Densuşianu” Călan 3 – 1 (2 – 1)

Călanul a deschis repede scorul prin Ardelean în minutul 6 şi peste două minute s-a văzut egalată de Bogdan Branea.  Cetate Deva a condus ostilităţile pe teren şi pe finalul primei reprize au trecut în avantaj prin golul înscris de Totoi. Prima repriză încheindu-se cu un avantaj minim pe tabelă, 2 – 1.

A doua repriză  a decurs ca şi prima în favoarea celor de la Cetate Deva. Omul meciului fără îndoială a fost portarul Călin Cic al celor din Călan.  El a mai fost învins până la final o singură dată, la golul lui Toader din minutul 30, acesta stabilind şi scorul final, 3 – 1. A fost un meci greu, disputat pe contre de ambele părţi.

CNS Cetate Deva: Alin Achimeţ- George Mocanu, Vlad Totoi, Andrei Demian, Robert Toth (cpt), Mihnea Toader, Denis Boldor, Lupu Marius, Bogdan Branea, Robert Duţă, Adrian Stanca, antrenor prof. Gheorghe Iclozan.

1. „Ovid Densuşianu” Călan : Călin Cic (cpt) – Florin Lungu, Adrian Ciolga, Ionuţ Ardelean, Flavius Iacob, Marius Pintea, Cătălin Răşcanu, Alex Rotaru, Nicuşor Creţu, Alex Roman, Edi Şerban, antrenor Gaspari Karoly.

Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara – Colegiul Naţional „Decebal” Deva 1 – 2 (0 – 2)

Meciul a opus două foste câştigătoare ale competiţiei, echipa Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara drept mare favorită şi Colegiul Naţional „Decebal” Deva. Alexandru Culcer deschide scorul în minutul 7 pentru Deva spre surprinderea hunedorenilor care au dominat începutul de repriză şi apoi tot jocul. Deva i-a surprins pe contratac şi în minutul 11 şi au dublat avantajul prin Cătălin Goldrag.

În repriza a doua cei de la Matei Corvin s-au aruncat în atac cu toate forţele şi în minutul 23 Alexandru Marcu, golgeterul competiţiei, a redus scorul la 1 – 2 şi Hunedoara mai credea în şansa ei. Decebalul s-a apărat bine, aglomerând bine zona din faţa porţii, iar când cei din Hunedoara au găsit culoarul de şut fie au făcut-o imprecis, fie portarul Danciu şi-a ţinut echipa în joc prin parade de efect. Devenii puteau să închidă definitiv meciul în câteva rânduri, însă au ratat pe contraatac ocazii rarisime, scorul final rămânând 2 – 1 pentru Decebal, care a înfruntat ieri de la ora 20 pe Cetate Deva în marea finală a Cupei Liceelor Big FM”.

CT „Matei Corvin” Hunedoara: Eduard Magyari- Paul Cubleşan (cpt.), Alexandru Marcu, Darius Bularda, Răzvan Caval, Adrian Marinca, Raul Viţonescu Robert Potcovaru, Bogdan Jurcă, Andrei Kocsis, Daniel Chelemen antrenor Sorin Cimpoca.

1. „Decebal” Deva: Lucian Butaş, Bogdan Danciu, Bogdan Conea, Andrei Ciornea, Alexandru Culcer, Darius Costea, Răzvan Retegan, Raul Lazăr, Valentin Tamaş, Cătălin Goldrag, Cristian Puiu, antrenor prof. Cristi Bauman.

Rezultate înregistrate în Cupa Liceelor „Big FM” – ediţia 2017:

sferturi de finală:

Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva – Colegiul Tehnic „Transilvania” Deva 2 – 2, 2 – 1 la lovituri de departajare

Colegiul Tehnic de Transport Feroviar „Anghel Saligny” Simeria – Liceul Tehnologic „Ovid Densuşianu” Călan 2 – 3

Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara – Liceul Tehnologic „Grigore Moisil” Deva 11 – 0

Colegiul Naţional Pedagogic „Regina Maria” – Colegiul Naţional „Decebal” Deva 1 – 3

semifinale:

Ieri au avut loc de la ora 19, finala mică în care s-au întâlnit echipele Colegiul Tehnic „Matei Corvin” Hunedoara – Liceul Tehnologic „Ovid Densuşianu” Călan şi de la ora 20, finala mare:   Colegiul Naţional Sportiv „Cetate” Deva – Colegiul Naţional „Decebal” Deva (Ambele întâlniri s-au disputat după închiderea ediţiei, amânunte în numărul următor al Ziarului Hunedoreanului)