Marian Munten ANR
1-14729288_568285610035310_5707989488602970773_n

Deva, o gazdă de succes a Campionatului Naţional Individual al junioarelor II şi I

Timp de două zile Sala Sporturilor din Deva a fost gazda întrecerilor din cadrul Campionatului Naţional Individual al junioarelor II şi I, la care au luat parte 53 de gimnaste reprezentând 22 de cluburi din ţară, printre care şi sportivele medaliatele de la ultimul Campionat European. Concursul a fost organizat de Federaţia Română de Gimnastică, Primăria Municipiului Deva şi Clubul Sportiv Municipal Deva.  A fost o competiţie foarte frumoasă, la nivelul junioarelor I fiind dominată de componentele lotului naţional, având-o în prim-plan pe Olivia Cîmpian (CNS Cetate Deva), care şi-a adjudecat 4 din cele 5 titluri puse în joc (individual compus, paralele, bârnă, sol).

La concurs s-au prezentat gimnaste de la CSM Arad, SCM Bacău, CSŞ Bârlad, CSŞ 2 Bucureşti, Dinamo Bucureşti, CSŞ 7 Dinamo Bucureşti, Steaua Bucureşti, CSŞ Steaua Bucureşti, CS Triumf Bucureşti, CSŞ Buzău, CSM Cluj, CSŞ Viitorul Cluj, Farul Constanţa, CSŞ 1 Constanţa, CNS/ CSŞ Cetate Deva, CSŞ Focşani, LPS Galaţi, CSM Oneşti, Liceul Nadia Comăneci Oneşti, Petrolul Ploieşti, CSŞ Sibiu şi CSŞ 1 Timişoara, care şi-au disputat întâietatea pe trei categorii, Junioare II, Nivel 3 (născute 2005) şi Nivel 4 (născute 2004/ 2005) şi Junioare I (născute 2002/ 2001).

Ziua I și proba de individual compus, junioare I, junioare II Nivel 3 și 4

Puțini spectatori au fost prezenți în Sala Sporturilor din Deva în prima zi de concurs, o mare parte fiind părinții copiilor veniți să-i susțină din toate colțurile țării. Vedeta primei zile a fost Olivia Cîmpian, de la CNS Cetate Deva, care a cucerit titlul de campioană națională la junioare I.  Ea a adunat 56.700 de puncte și le-a depășit în concursul de la Deva pe Laura Iacob de la CSM Onești, locul II- cu 56.300 puncte și Ioana Crișan, de la CNS Cetate Deva, locul III cu 56.150 de puncte. Cea mai mare notă din concurs a primit-o Denisa Golgotă cu 15.150 la sărituri, argintul european al junioarelor şi campioana naţională a senioarelor, de la CNS Cetate Deva, clasată a IV-a la final, adunând 55,900 de puncte. Ea a ratat podiumul la individual compus și datorită faptului că și-a introdus în exerciții elemente de mare dificultate pe care le pregătește pentru Campionatul European de anul viitor ce se va desfășura la Cluj Napoca în perioada 19-24 aprilie. Ordinea în clasamentul junioarelor I a fost:

1. Alexandra Mihai CSS 2 București 53,450 puncte
  2. Denisa Florea CNS Cetate Deva, 53,200 p.

3. Cristina Vesa CSM Arad 52,000 p

Din cele 21 de concurente pe locul 14 s-a clasat și Ștefania Ciobanu CNS Cetate Deva cu 47,350 p.

În concursul junioarelor II nivel 4

1. Camelia Anghel CSA Steaua București 55,000 p
  2. Ioana Stănciulescu CS Farul Constanța 54,600 p
  3. Iulia Berar CSM Arad 53,900 p

Printre cele 22 de concurente de la CNS Cetate Deva au mai fost Lavinia Jitea locul 14 cu 47,500 p și Valentina Borca locul 18 cu 45,450p.

Ziua a II-a și finalele pe aparate

Cu o sală arhiplină și un public fantastic în ziua a II-a, gimnastele au fost mult mai motivate și dornice să-și arate fiecare valoarea la cele patru aparate: sărituri, paralele, bârnă și sol.

Denisa Golgotă, şi-a păstrat supremaţia la sărituri, în finală cu 14.633, detaşându-se de Olivia Cîmpian locul II (13.883) şi Ioana Crişan locul (13.833), în schimb celelalte aparate au fost dominate de Olivia Cîmpian, care a încheiat cu cele mai mari note, locul I la paralele (13.800) – 2. Ioana Crişan 13.533, 3. Carmen Ghiciuc 13.300. La  bârnă – Olivia (14.766) – 2. Ioana Crişan la egalitate cu Laura Iacob (14.033), sol Olivia (14.925) – 2. Denisa Golgotă (14.625), aurul continental, 3. Laura Iacob (14.175). S-au mai clasat Denisa Florea CNS Cetate Deva locul 6, 13,199 p la sărituri, locul 5 la paralele 11,900 p, 8 la bârnă 12,900 și 6 la sol 13,800 p. Denisa Golgotă a ratat prima rotație la paralele și nu a prins bara căzând de pe aparat obținând penultimul loc 7 cu 11,433 p iar la bârnă doar locul 5 cu 13,566 p. La sol Ioana Crișan s-a clasat pe poziția a 4-a cu 14,125 p.

În întrecerea junioarelor II nivel 3 câștigătoarele de la individual compus au urcat din nou pe podium astfel:

Junioare II nivel 4

Cu un loc secund la individual compus şi două victorii pe aparate (paralele, sol), Ioana Stănciulescu (Farul Constanţa) se poate spune că a fost lidera Junioarelor II, Nivel 4.

3. Lisa Marchidanu CSS Steaua București 14,025 p

După festivitatea de premiere antrenorul Centrului Național de senioare și junioare de la Deva,  Nicolae Forminte, a declarat: „A fost o ediție normală, naturală, este finalul anului competițional la categoria junioarelor. A fost un antrenament de verificare cu public pentru componentele Centrului Național de junioare de aici de la Deva și un început de nou ciclu Olimpic. Rolul meu este să identific lucrurile care nu au mers, nu să marchez pe cele bune. Mi-a plăcut atitudinea fetelor, să sperăm că vor continua să aibă o atitudine asemănătoare și în timpul procesului de antrenament, să mergem înainte alte variante nu avem.”

Alte declarații luate în sală :

„Consider că prima bucurie pe care o văd este la lotul de junioare de gimnastică. Tocmai l-am felicitat pe Nicolae Forminte pentru modul cum au mers la acest Campionat Național. Punctul meu de vedere este că gimnastica românească este pe un trend ascendent, cred că își va reveni și cele care vor veni și vor face performanță vor fi aceste fetițe care au evoluat astăzi. Sunt minunate iar colectivul tehnic care lucrează aici este un colectiv minunat. Un colectiv care eu cred că va avea multe cuvinte de spus de acum încolo în gimnastică. Ceea ce mi s-a părut  puțin mai important este numărul mic de gimnaste participante la acest Campionat Național. În prima fază au fost înscrise un număr de 63 după aceea au venit în jos la 53 de sportive din diferite motive, accidentări și au atacat această finală cu doar 53 de sportive”, a precizat directorul adjunct al Colegiului Național Sportiv „Cetate” Deva, Matei Partenie.

„ A fost foarte frumos, mi-a plăcut foarte mult, cel mai greu mi –a fost la bârnă ,am avut emoții și nu știam cum să le opresc, am luat locul trei la bârnă și doi la paralele în finală și trei la individual compus. Se putea și mai bine”, a precizat Iulia Berar de la CSM Arad, la finalul competiţiei.