CS Hunedoara învinge şi se apropie de podium

În etapa a 16-a a seriei a IV-a a Ligii judeţene de fotbal disputată sâmbătă, pe stadionul Corvinul din Hunedoara, echipa CS Hunedoara a învins cu scorul de 3-1 la pauză 3-1 o fostă campioană judeţeană Hercules Lupeni, în cel mai frumos meci al sezonului. În prezenţa a peste 200 de spectatori, tânăra echipă hunedoreană a meritat, şi-a dorit şi a obţinut o victorie cu oarecare emoţii, întrucât a jucat mai mult de o repriză în inferioritate numerică, Robert Popa primind prea uşor al doilea cartonaş galben şi implicit roşu.

Meci decis în prima repriză de Sumuţiu şi Popa în zi de graţie.

„Mânjii” antrenorului Mircea Alic au zburdat pe teren în prima repriză aşa încât au lăsat impresia unui joc la nivelul ligii a III-a. Alexandru Marcu a avut prima mare ocazie a meciului în minutul 10 când nu a ajuns la o minge centrată în faţa porţii. Scorul a fost deschis repede în minutul 11 prin fundaşul Teodor Sumuţiu. Mercurean a executat un corner, portarul Kiorean a sărit pe sub minge care a ajuns la Cosmin Ciumaşu, acesta a retrimis-o în faţa porţii la Sumuţiu care a înscris, 1-0. În replică un contraatac al oaspeţilor cu Firan, Roşian şi Filip se finalizează cu trimiterea mingii pe lângă poartă. O degajare greşită a portarului din Lupeni în minutul 19 a pus gazdele pe un contraatac purtat ca la handbal pe partea dreaptă prin Băban, apoi Robert Popa din careu i-a scos mingea într-o zonă centrală la 17 metri de poartă lui Ciumaşu care a prins un şut imparabil la vinclu, 2-0. În minutul 21 Vlăduţ Scorobete nu a reuşit să-l oprească pe Andrei Firan în careu şi acesta a înscris reducând din diferenţă, 2-1. Jucătorii Hunedoarei nu au lăsat garda jos şi s-au avântat în atac. Robert Popa a oprit cu vârful ghetei o minge în careu şi a fost faultat de portarul Kiorean iar lovitura de 11 metri a fost executată cu precizie de Sumuţiu care a mărit avantajul la 3-1. Petre Băcăran de la Lupeni a fost deposedat de Sumuţiu în ultimul moment când se pregătea să şuteze periculos, iar Alexandru Marcu a mai ratat o ocazie în dreptul Hunedoarei.

O brigadă de arbitri „neatentă”

Speriaţi de iureşul hunedorenilor, centralul Sergiu Stanca (vezi foto) din Orăştie asistat de Cristian Petrean din Deva aflat pe partea atacului cu mingea, a greşit în minutul 42 când i-a acordat cartonaşul roşu lui Robert Popa pentru simulare. Ciumaşu a trimis o minge cu capul lui Marcu acesta la rândul lui a retrimis-o tot cu capul lui Popa care a scăpat singur spre poartă şi a fost împins şi trântit jos de Roşian. Arbitrul Stanca aproape de fază în loc să arate cartonaşul roşu pentru fault jucătorului din Lupeni, l-a eliminat pe jucătorul hunedorean în mod nejustificat..
A doua repriză a fost una mai echilibrată în care CS Hunedoara a ţinut mai mult de minge şi cu toate ocaziile şi de o parte şi de alta scorul a rămas nemodificat. O prestaţie bună a arbitrilor şi o neatenţie, care putea să modifice total cursul jocului. Tuşierul Cristian Petrean din Deva, un tânăr cu o figură emblematică ceva mai reţinută, dar tot mai prezent în slujba fotbalului, va fi cu siguranţă un candidat la şefia Asociaţiei Judeţene de Fotbal Hunedoara, alegeri ce vor avea loc anul acesta în vară.
Pe hunedoreni îi aşteaptă un meci mai greu în etapa următoare la Aurul Certej. Cu Popa suspendat pentru cartonaşul roşu şi Marcu pentru cumul de 4 cartonaşe galbene, Mircea Alic va avea o misiune nu tocmai uşoară.

Hercules Lupeni: Kiorean- Ciorâia( min. 46 Negrea), Roşian, Pecsar, Ionaşc(min. 77 Cismaşu), Pop, Filip, Ciocîrlan(cpt.), Bacrău(min. 74 Moldovan), Firan, Roşian(min. 51 Brânduşa), rezerve Niţu, antrenor Dan Voicu.

CS Hunedoara: Coblis- Baban(min. 77 Teodorescu), Daisa(min. 90 Caval), Sumuţiu, Mercurean, Scorobete(min 69 Bularda), Creciunesc(cpt.), Ciumaşu, Stan(min. 82 Kocsis), Marcu, Popa,

Au înscris: Sumuţiu min. 11, 19, Ciumaşu min. 24 / Firan min.21
Brigada de arbitri: Sergiu Stanca (Orăştie), tuşieri Cristian Petrean şi Cosmin Danciu (ambii din Deva)

Declaraţii:

„Am pierdut trei puncte, am fost mult sub nivelul nostru, din păcate lipsa în pregătire s-a resimţit. Nu am reuşit nici să ne creăm ocazii de gol, din păcate şi probabil nu ne vom regăsi în primele trei echipe. Am demonstrat astăzi o totală lipsă de pregătire, de concentrare, multă indisciplină în teren, vociferare, lucru care m-a dezamăgit total. Avem puţini jucători, ne-au plecat şapte, e foarte greu din mers cu jucători care nu au nici un antrenament, portarul nu vine la antrenamente iar lucrurile astea se răsfrâng şi se vede în joc” a precizat Dan Voicu antrenor Hercules Lupeni.

„Îmi felicit băieţii, au dat dovadă astăzi de caracter şi dăruire suplimentară în teren, chiar şi în 10 oameni. După pauză am conservat rezultatul. Nu mi-a convenit meciul de la Călan, acolo am pierdut două puncte şi i-am făcut să înţeleagă altceva, că trebuie să demonstreze altceva acasă. Ne mobilizăm şi jucăm mai bine cu echipele aflate acolo sus în clasament” a declarat Mircea Alic antrenor CS Hunedoara