CNS Cetate Deva și-a început „aventura fotbalistică” în Campionatul Ligii a III-a

Surpriza etapei s-a produs la Deva, acolo unde Industria Galda a făcut scor cu Cetate Deva într-o primă repriză în care fiecare ocazie la poarta lui Raț a fost fructificată de echipa antrenată de Paul Ciucă prin golurile reușite de S. Mureșan (7), Bodea (22) și Cernea (36). Golul de onoare al echipei Mureșul Deva a fost înscris de Velici (53).

Celelalte partide disputate vineri în liga a III-a s-au încheiat la egalitate. AFC Unirea 1924 Alba Iulia scor 2-2 (1-1), în jocul de pe teren propriu cu Millenium Giarmata. B. Ștef (9) și M. Oprea (87) au marcat pentru “alb-negrii”, golurile oaspeților fiind realizate de M. Călin (44)  și Stoica (52). Cu același scor s-a terminat și întâlnirea de la Lugoj, dintre Performanța Ighiu și echipa locală. F. Himcinschi (2, 51) și-a trecut în cont o dublă la debutul său la Performața, în timp ce golurile gazdelor au fost reușite de Boian (30) și Perju (40). Echipa lui Himcinschi a evoluat din minutul 75 cu un om în minus pe teren, după ce mijlocașul Mario Boldea a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.  Sâmbătă s-au disputat alte trei întâlniri astfel:

UTA Bătrâna Doamnă II – ACS Poli Timişoara II   0-2  E. Vasi (29, 42)

Gloria Lunca Teuz Cernei – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic  2-1 Nistor (43), Suslak (85) / Z. Radu (14 – pen.)

Ripensia Timişoara – Naţional Sebiş  0-3 Săulescu (30, 34, 68)

Meciul dintre CSM Şcolar Reşiţa – Pandurii Târgu Jiu II a fost reprogramat pentru data de 20 septembrie.

Peste 700 de spectatori pe stadionul din Deva

Demult nu a mai venit atâta lume la stadion să-și susțină favorita precum s-a întâmplat vineri după amiaza pe stadionul Cetate din Deva. Peste 700 de spectatori la meci au sperat să vadă o echipă nouă, cu un lot remaniat și cu gânduri la promovare în liga a II-a. Jocul a început cu un moment de reculegere în memoria românilor decedaţi în urma cutremurului din Italia.

Pepenar, neinspirat în alegerea 11-lui de start

Deva începe jocul, are posesia în primele 5 minute și ocazia lui Lupu în min.3, când reia puțin peste transversală o minge venită din corner. Însă primul gol a fost înscris de Silviu Mureșan în min. 7. A fost o fază lucrată la antrenament, acesta primind o pasă în interiorul careului, îl învinge pe Raţ foarte ușor. Al doilea gol a fost marcat de către Cristian Bodea în min. 22 din executarea unei lovituri libere lateral dreapta cam la 30 m de poarta lui Florin Raț. Claudiu Haiduc cu capul, încearcă o deviere subtilă a balonului, greu de spus dacă a atins mingea care cade în careu și se strecoară în poartă surprinzând toată apărarea. Tot cei din Galda au ocazii mai clare de a înscrie, dar portarul Florin Raț reușește câteva intervenții de excepție. În disperare de cauză se face o schimbare pe teren, în lotul celor de la Deva, prin introducerea lui Robert Cristian. Neinspirată schimbare pentru că jucătorii Devei nici nu se reașează bine în defensivă și a venit peste ei golul al treilea. Silviu Mureșan pe dreapta  îl servește pe Andrei Cernea nemarcat, care înscrie cu capul din interiorul careului, era min. 36. În min .40 Robert Cristian, putea relansa partida dar portarul  Cătălin Ştef a respins şutul său de la 18 metri la colţul scurt. Un  joc de excepție făcut de oaspeți, un joc simplu și eficace în prima repriză.

Schimbări din mers în formula de joc

Schimbările la pauză și în repriza a doua au venit cam târziu pentru Cetate. Gelu Velici a marcat după doar şapte minute de la intrarea în teren, înscriind de la un metru, în urma unei pase dată de Tecsi. Cetate Deva s-a exprimat în repriza a doua cu o altă atitudine de joc pe teren. Velici a fost deposedat la colțul terenului ca un începător, s-a jucat mai mult pe contre,  Mureșan cu un șut la firul ierbii, puțin pe lângă poartă, tot în replică Velici trimite cu capul pe spațiul porții, Ștef respinge cu greu mingea. Boloș, fostul jucător al celor din Deva, intră pe teren dar fără a pune în pericol poarta Cetății. Vajda îl blochează pe Goronea limitând proporțiile scorului. Prelungiri de joc încinse și de o parte și de alta dar fără rezultat. Presiune și ocazii la poarta Galdei pe tot parcursul reprizei secunde, dar oaspeții au știut să tragă de timp și să țină de rezultat. Fluierul de final încinge o horă de bucurie pentru oaspeți pe teren, în timp ce gazdele iasă cu capul plecat în aplauzele spectatorilor. O înfrângere greu digerată de tabăra celor din Deva, dar care îi pune în gardă pentru următoarele meciuri din liga a III-a.

DEVA: F. Raț – Vârtan, Dosan (R. Cristian ’33), Kereki, O. Ionică, Saharu, Vajda, Vaștag, Tecsi, Lupu (Șaucă ’57), Lintaru (Velici ’46). Rezerve: Apostol – Jude, Doboș, Demian. Antrenor Marius Opric

GALDA: Ștef – Cioplântă, Haiduc, M. Man, Boancă – Frențiu ( A Câmpean ’78), Vonya, D. Lupșan, C. Bodea (Goronea ’67), A. Cernea (Cioară ’88), S. Mureșan (Boloș ’67). Rezerve: Iancău, P. Man, Poloș, Olar. Antrenor Paul Ciucă

Arbitrii: A. Moroita – Adr. Banu și C-tin Pantilimonescu (toți din Ploiești); Obs. Ov. Comșea (Sibiu) și G. Stoicovici (Timișoara)

Declarații:

La conferința de presă doar antrenorul secund al celor de la Deva, Adrian Pepenar și jucătorul Robert Cristian au onorat cu prezența dând scurte declarații:

„Părerea mea este că ne-am văzut învingători de la începutul jocului și asta ne-a costat.” (Cristian Robert  jucător- CNS Cetate Deva).

„Din păcate primul joc l-am pierdut, suntem la început, am făcut un pas greșit, de acest eșec suntem răspunzători toți cei care suntem aici la Deva, antrenori, jucători, conducere, toți suntem vinovați. Suntem un grup, nu căutăm țapi ispășitori acum, este dureros, acuma să mergem înainte să ridicăm capul pentru că altceva nu avem de făcut. Din punctul meu de vedere s-a pierdut meciul în prima repriză când cei de la Galda au fost foarte oportuniști, au înscris la fiecare ocazie în timp ce noi nu am reușit să o facem deși am avut ocazii foarte mari. După pauză se putea și mai bine, am schimbat puțin la pauză și sistemul și jocul echipei dar din păcate nu am mai reușit să întoarcem jocul. Trebuia să fac o schimbare pe teren din păcate imediat după schimbare am primit vreo trei. Dacă intram cu 2-0 la pauză poate, mai reușeam ceva.” (antrenor secund CNS Cetate Deva  Adrian Pepenar)

Oaspeții s-au retras în a da declarații la conferința de presă după joc, dar insistând în jurul autocarului înainte de plecare aceștia în exclusivitate pentru Ziarul Hunedoreanului au răspuns pozitiv cererii noastre:

„Noi spunem că am început cu dreptul, este o echipă nouă la promovare, am avut o repriză foarte foarte bună, a doua repriză ne-am retras puțin, am ținut de rezultat și ne bucurăm că am terminat cu bine. Sperăm să rămânem în clasament la fel ca și anul trecut tot acolo pe primele 3-4 locuri și dacă se poate chiar de ce nu și mai sus.”(Căpitanul echipei Claudiu Haiduc)

„Sincer, ne-am surprins chiar noi pe noi, așa am făcut și anul trecut asta e prezentarea noastră în seria asta, toată lumea spunea că asta este seria mai tare și am zis –hai să ne prezentăm cine suntem noi! Să vedem și noi ce o fi și ne-a ieșit. Cred că am avut și un pic de șansă noi am marcat, ei au ratat când puteau să revină în joc, ne-am mobilizat și cred că gazdele ne-au luat un pic „cam de sus” și ne-a ieșit, suntem bucuroși.” (antrenor secund Paul Ciucă CS Industria Galda de Jos)