CNS Cetate a obţinut al doilea succes din acest sezon al Ligii a III-a

În faţa unui număr de spectatori extrem de redus, mai mulţi fiind prezenţi şi la meciuri din Liga a V-a de fotbal, CNS Cetate Deva a întâlnit pe CS Ineu.

Partida, care a contat pentru etapa a şaptea din seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal, a fost un adevărat derby al suferinţei, devenii fiind clasaţi pe locul al treisprezecelea, antepenultimul, iar ineauanii erau pe ultima poziţie. Gazdele au început jocul ca din puşcă, dorind să şteargă impresia neplăcută lăsată după patru înfrângeri consecutive, şi, la prima fază mai consistentă a jocului au reuşit deschiderea scorului. Astfel, în minutul 3, Şaucă primeşte o pasă în dreapta, pătrunde în careu şi centrează de pe linia de fund, mingea îl atinge pe Wild şi intră în poarta lui Bujor şi scorul a devenit 1-0 pentru CNS Cetate Deva. Gazdele continuă să rămână în atac şi, în minutul 12, la o centrarea a lui Doboş de pe stânga, Făgăraşanu reia din vole de la 16 metri la colţul scurt, dar portarul oaspeţilor reţine. Apoi iureşul ofensiv al Devei se stinge încetul cu încetul, iar formaţia vizitatoare pune stăpânire pe joc, fără a avea, însă, mai mult de două ocazii. În minutul 20 Huţanu scapă de marcajul lui Doboş, rămâne singur, în lateral dreapta cu Iancău şi şutează din vole de la 15 metri, dar mult peste poartă. 13 minute mai târziu se consemnează ultima fază importantă a primei reprize, când Cioboată reia din întoarcere de la 16 metri, Iancău respinge de la vinclu şi după aceea reţine şi, astfel CNS Cetate Deva intră la cabine cu un avantaj minim, de 1-0, în confruntarea cu CS Ineu.

Puteau fi egalaţi la ultima fază

Mitanul secund începe destul de calm, fără faze de poartă. Totuşi Deva are o prezenţă ofensivă mai consistentă şi, în decurs de câteva zeci de secunde, ratează, de două ori, oportunitatea de a se desprinde pe tabela de marcaj. În minutul 54 Şaucă face o cursă pe dreapta din propriul teren, centrează în careu dar Wild trimite mingea, in extremis, în afara terenului de joc, în lovitură de colţ, din faţa lui Suciu. Două minute mai târziu Dosan îl găseşte pe Şaucă cu o pasă de 40 de metri, acesta pătrunde şi şutează din vole de la 16 metri la vinclul colţului scurt, dar portarul oaspeţilor Bujor respinge în corner. Jocul prestat de CNS Cetate este peste poziţia în clasament, dar nici ineuanii nu arată a echipă de ultimul loc şi nu renunţă la ofensivă şi, în minutul 64 Stănaia execută o lovitură liberă de la 22 de metri, însă Iancău, goalkeaper-ul Devei, respinge de la vinclu. Apoi partida trenează, intrându-se într-un joc de uzură, dar ultimele zece minute au fost incendiare. În minutul 82 se putea tranşa definitiv soarta partidei, dar şutul deveanului Făgărăşanu, din marginea careului mare, la colţul lung, este respins de Bujor. După aceea, în primul minut de prelungire, CNS Cetate trece, din nou, pe lângă marcarea celui de-al doilea gol, când Vajda execută o lovitură liberă în transversală, apoi mingea recentrată în careu este reluată cu capul de Boloş în braţele lui Bujor. Dar jocul nu se termină în linişte pentru Deva, ci cu multe emoţii, pentru că, la ultima fază a meciului Iancău îl blochează providenţial pe Hulbăr la marginea careului mic, păstrând, astfel, scorul de 1-0 pentru CNS Cetate. Astfel, elevii lui Marius Sîrbu încheie seria meciurilor fără puncte obţinute, arătând că măsurile interne luate săptămâna trecută şi-au făcut efectul, dar mai este mult până departe.

CNS Cetate Deva – CS Ineu 1-0 (1-0)

Stadion “Cetate” Deva, spectatori: 150.

A marcat: Wild (autogol, min. 3)

CNS Cetate Deva: Iancău – Grunţă, Dosan, Boldea, Doboş – Şoit (78 Şumuţiu), Vajda (cpt) – Şaucă, Făgărăşanu (87 Chelariu), Budriş (80 Buzducea) – Suciu (68 Boloş). Antrenor: Marius Sîrbu.

CS Ineu: Bujor – Popovici (87 Zdrenţan), Wild (cpt), Bier, Hulbăr – Clej (84 Tomuţ), Kocsis (74 Maşniţă) – Huţanu, Stănaia, Filimon – Cioboată (58 Ciocan). Antrenor: Cristian Sculici.

Arbitrii: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ionel Drulă (Turnu Severin), Ramona Bunget (Târgu Jiu).