Cetate Devatrans, învinsă de campioana României și a Europei, CSM București

Într-o partidă din etapa a VII-a a Ligii Naționale la handbal feminin disputată marți seara în sala „Rapid” din București echipa antrenată de Ivan Cop și Ion Mătăsaru au pierdut la o diferență de 17 goluri, scor 21-38 (10-19) cu campioana României și a Europei CSM București.

Început bun de repriză și „visător”, timp de 10 minute

A fost un meci la discreția campioanei României și nu s-a pus nicio clipă problema ca CSM București să piardă meciul sau puncte în întâlnirea cu echipa din Deva. Echipa din București a început greoi meciul, după victoria de duminică, cu Rostov Don, din Liga Campionilor. În prima repriză CSM a făcut un joc foarte frumos cu goluri spectaculoase. Deva și-a legat mult mai bine jocul față de primele cinci etape și datorită venirii celor trei jucătoare de la Măgura Cisnădie precum și aducerea noului antrenor Ivan Cop. Dana Abed Kader 20 de ani, cu 42 de goluri în campionat și clasată în top 5 la numărul de reușite, a fost cea mai prolifică marcatoare a Devei de pe teren în prima repriză. Ea și-a schimbat des locul atât pe postul de pivot cât și inter dreapta, marcând 4 goluri din cele 10 ale Devei. CSM-ul are lovitura de început a jocului și ratează prin Oana Manea care se accidentează căzând în semicerc și acuzând dureri mari la coloană. Bazaliu deschide scorul și tot ea ratează un 7m, Cristina Popovici având câteva parade de excepție pe tot parcursul jocului. Kader și Strahan egalează scorul în minutul 4 urmând o serie de ratări ale ambelor echipe. Egalitatea s-a menținut pe teren până la scorul de 3-3 din minutul 9, apoi bucureștencele au trecut la cârma jocului prin Lobach, Dulden și Ciurea care s-au distrat cu apărarea Devei. Mătăsaru a simțit că elevele sale nu au mai reușit de câteva minute bune să treacă de apărarea gazdelor, șuturile acestora la poartă devenind tot mai anemice, a cerut un T-out. Antrenorul Cop le-a cerut jucătoarelor să utilizeze pasele cât mai lungi pe interi și să aibă răbdare și mai multă încredere la finalizare. Jakob Vestergaard își trimite pe rând în teren mai toate jucătoarele, iar acestea încep să înscrie și să se desprindă pe tabela de scor. Jocul cu 2-3 pivoți zburdând prin spatele apărării anesteziate ale celor de la Deva a fost de-a dreptul fenomenal. Totuși Cetate Devatrans nu s-a făcut de râs în prima repriză marcând un gol la fiecare alte două ale CSM-ului. Greșelile în apărare ale Soniei Seraficeanu, Șelever și Mărginean au făcut ca acestea să fie eliminate rând pe rând câte 2 minute ajungându-se pe finalul primei reprize la nouă goluri diferență. Anastasiya Lobach pivotul din Belarus care a înlocuit-o pe Oana Manea, a fost cea mai bună marcatoare în prima repriză pentru CSM Bucureşti, cu 6 reuşite.

O parte secundă de antrenament cu public pentru campioana României

Partea secundă a jocului începe cu Deva în inferioritate și cu Cristina Strahan care se înalță și marchează deschizând seria golurilor. Șelever mai primește o eliminare de 2 minute și joacă fără pivot. Lipsa jucătoarelor de rezervă la cele două extreme de la Deva își pune amprenta și mai mult pe joc. De cealaltă parte Ayglon, o stângace devine servantul CSM-ului, iar Mehmedovic inventează goluri cu aruncări de jos în sus la poartă, de consemnat în manuale. Strahan se autodepășește în repetate rânduri și înscrie de trei ori consecutiv fiind cea mai în formă din echipa lui Cop. Ultima acțiune a jocului aparține lui Kader care este faultată la semicerc dar nu se mai dictează nimic, meciul încheindu-se cu victoria CSM-ului care egalează la puncte pe liderul clasamentului, Dunărea Brăila. A fost un antrenament cu public puțin pentru echipa campioană a României care s-a încălzit  pentru deplasarea ce o va face în nordul Danemarcei în vederea disputării meciului cu Midtyjland de sâmbătă, din etapa a doua a grupelor Ligii Campionilor.

CSM Bucureşti a trecut pe primul loc în clasament cu 18 puncte, la egalitate cu Dunărea Brăila, dar cu un joc în plus. Pe treapta a treia a podiumului se află ASC Corona 2010 Braşov, cu 13 puncte.

CSM București: Iordache, Ungureanu, Lobach, (8 goluri), Martin(5), Gulden (5), Mehmedovic(5), Ayglon  (4), Curea (3), Torstensson (3), Bazaliu (3), Nyombla  (2), Manea. Antrenor: Jakob Vestergaard

Cetate Deva : Popovici, Strahan(7 goluri), Abed – Kader (5), Seraficeanu (5), Chelaru (1), Dobromir  (1), Şelever (1), Mărginean (1), Ciuplea. Antrenori: Ivan Cop şi Ion Mătăsaru

Arbitrii: Marian Băbău – Alexandru Roibu (ambii din Ploieşti)