Cetate Devatrans a jucat spectaculos, dar a pierdut la Brăila

În primul meci din cadrul etapei a XI-a al Ligii naționale feminine de handbal Cetate Devatrans a pierdut dramatic meciul disputat în deplasare cu formația HC Dunărea Brăila cu scorul de 25-27 la pauză 12-13.

Cel mai bun joc al Devei din 11 etape disputate

Cetate Devatrans s-a comportat bine în prima repriză până în minutul 20 când conduceau pe tabelă, apoi au cedat în fața brăilencelor și le-a permis acestora să ia conducerea.

Rămasă fără sprijinul autoritățiilor locale din Deva, însuși primarul Mircia Munteanu promițându-i președintelui Federeției Române de handbal Alexandru Dedu că  va aloca banii necesari pentru aducerea de jucătoare în lotul de la Deva pentru a putea închega un lot complet, Cetate Devatrans a fost aproape de a produce „bomba campionatului” în handbalul feminin. Antrenorul Ivan Cop adus de impresari la Deva  nu s-a acomodat cu atmosfera de la Liga a I-a feminină și nu a mai făcut deplasarea la Brăila.

Dunărea Brăila a trecut la conducere dar nu atât de convingător, elevele lui Ion Mătăsaru revenind spectaculos și au reușit pentru a doua în timpul meciului  în repriza a doua să conducă la un gol diferență pe tabelă. Pe final când fetelel lui Mătăsaru au mai redus din diferență apropiindu-se la două goluri, neatenția a făcut ca Deva să nu plece de pe malul Dunării cu toate punctele puse în joc și să obțină prima victorie din acest tur de campionat.

HC Dunărea Brăila ținută în „șah” de echipa Cetate Devatrans

De cealaltă parte HC Dunărea Brăila a fost ținută în șah de Deva,  având în lot 19 jucătoare cu greu a putut face față ritmului rapid bazat pe un joc în forță și viteză al ardelencelor reușind doar pe final în ultimele 10 minute să se desprindă la 2 goluri diferență și să obțină o victorie nemeritată după aspectul jocului. Dana Abed-Kader, Anda Chelaru şi Andreea Mărginean au fost cele mai bune marcatoare. Mărginean în ultimele 10 minute putea aduce egalarea și schimba soarta jocului  dar nu a găsit spațiul porții, mingea aruncată de ea s-a dus pe lângă poartă, iar Brăila pe contraatac s-a desprins la 2 goluri. Natașa Savko a făcut minuni în poartă dar Tătar nu a putut fi ținută la semicerc și a înscris. Mărginean faultată în ultimul minut calcă semicercul și nu primește lovitura de la 7 m, Savko apără ultima minge aruncată spre poartă și se încheie jocul 27-25.

După forcingul la care au fost supuse jucătoarele de la Deva de a evolua cu un lot în inferioritate în cadrul Ligii a I-a cota acestora pe piață a început să crească simțitor, dar până la sfârșitul campionatului mai este mult. Lupta și dârzenia cu care se bat aceste fete i-a cucerit pe tot mai mulți antrenori.

DUNĂREA BRĂILA : Voicu – Tătar – 8 goluri, Udriştoiu – 4, Szucz – 3, Krnic – 3 (3×7 metri), Tiron – 2, Axinte – 2, Obedeanu – 2, Gheorghe – 1, Zamfirescu – 1, Orşivschi – 1, Epureanu. Antrenor: Costică Buceschi

CETATE DEVA:  Savko, Popovici – Abed-Kader – 6 goluri, Şelever – 6, Chelaru – 4, Seraficeanu – 4 (4×7 metri), Mărginean – 3, Strahan – 1, Ciuplea, Dobromir. Antrenor: Ion Mătăsaru

Arbitrii: Ioana Arsene (Vaslui) – Carmen Bontea (Buzău)