Cetate Deva, pe tabloul şaisprezecimilor de finală din Cupa României

Cetate Deva a trecut marele examen de a ajunge la masa bogaților, câștigând întâlnirea cu Internațional Bălești cu scorul de 3-1 după loviturile de departajare. La sfârșitul timpului regulamentar de joc și a celor două reprize de prelungire scorul a fost 0-0.

O primă repriză dominată steril de gazde

Pe un teren destul de greu de jucat fotbal, Internațional Băilești a pus totuși ceva probleme echipei lui Viorel Tănase, mai ales în prima repriză. Punctul forte au fost fazele fixe, întrucât aceștia jucau numai pe mingi lungi chiar și la auturile executate de la margine. A fost o primă repriză în care gazdele au avut mai mult controlul mingii și au dominat într-o notă sterilă jocul. Deva nu și-a creat foarte multe ocazii, deși a avut totuși oportunități prin câteva șuturi de la distanță.

Penalty ratat

În repriza a doua Cetate și-a creat câteva ocazii de a marca, vântul punându-le probleme destul de mari jucătorilor care au avut două bare, neavând ce arăta pe un teren denivelat pe care nu puteai să ai un control al mingii. În prelungiri gazdele au cedat psihic, iar Deva și-a mai creat o situație de a marca. Apoi a venit faza lui Lintaru în minutul 100, a scos un penalty la  Demeter,  la care fundașul gazdelor a fost eliminat. A executat Velici și a apărat portarul din Băilești.  Mai apoi Deva a avut un corner în care a fost în superioritate  numerică pe teren și în careu, dar nu au reușit să  bage mingea în poartă. Scorul și jocul din teren al oaspeților se îndrepta spre o singură direcție, cea a penaltyurilor.

Raț a apărat primul, al treilea și al patru-lea penalty, au marcat pentru Cetate Deva în ordine, Vajda, Vaștag și Lintaru, iar Raț a apărat două penaltyuri fiind de ajuns pentru Deva pentru a obține calificarea.

Declarații:

„Nu este ușor, am făcut pregătirea și în trepte, au venit și unii jucători mai târziu, trebuie ușor, ușor să-i adun. Există potențial, avem un lot restrâns numeric și valoric, eu îmi doresc să avem dublaj pe posturi și valoric și numeric, dar mă interesează mai mult valoric. O echipă din punctul meu de vedere care poate da în momentul actual mai mult. La momentul ăsta suntem cam la 60-65 la sută din potențial. Eu cred că vom crește de la etapă la etapă, primordial sunt rezultatele pentru că vrem ca în timp să formăm o echipă competitivă  și omogenă pentru a aduna cât mai multe puncte, vreau să formăm și o echipă solidă care să dea siguranța fiecărui joc că putem câștiga. În privința echipei care va veni în următorul tur, nu am preferințe, ne-am propus să trecem în etapa viitoare să aducem o echipă de liga I-a, acum nu am preferințe. Că va fi Steaua, că va fi Dinamo, va fi o altă echipă, noi la fel vom trata adversarul și vom încerca să dăm ce e mai bun din noi să ducem echipa mai departe. Am jucat și am antrenat în liga I-a, cunosc potențialul, este o diferență uriașă dintre liga I-a și liga a III-a, dar forța grupului poate trece peste valoarea individuală sau o atitudine mai delăsătoare a adversarului. În Cupa României este o competiție în care este posibil orice rezultat, acum dacă tratează adversarii noștri foarte ușor competiția, atunci nu avem decât de câștigat. Au apărut totuși ceva probleme medicale la lot, Pistol, Săucă și Lupu sunt accidentați, Cherecheș a revenit recent în formație, în rest tot lotul este apt. Din punct de vedere financiar toate problemele sunt rezolvate”, a declarat Viorel Tănase, antrenorul echipei Cetate Deva.