Cetate Deva egal la Gloria Lunca Teuzul Cernei

Echipa CNS Cetate Deva a terminat la egalitate, 1 – 1, partida din deplsare pe terenul echipei Gloria Lunca Teuzul Cermei deși jucătorii de la formația din Deva au evoluat cu om în plus încă din final primei reprize Primul gol a fost înscris de gazde prin Sulea, care a trimis balonul din unghi la colţul lung şi l-a învins pe portarul devean. În minutul 37 Nistor de la gazde a comis un henţ, a primit cartonaș galben iar în 41 a făcut un un fault şi a fost eliminat. În minutul 42 Robert Cristian a executat lovitură liberă de la 18 metri acordată după faultul lui Nistor, portarul a respins în faţă şi Lupu a reluat pe lângă poartă din marginea careului mic.

Voineag (min. 49) şi Robert Cristian, din lovitură liberă (min. 58) nu au nimerit ţinta. Egalarea a venit în minutul 60, când Voineag a executat o lovitură liberă dela 25 de metri perpendicular pe poartă, mingea a şters zidul şi l-a păcălit pe Paşcalău. Tot Robert Cristian a mai fost aproape de gol în două rânduri, în min. 72 şi 89, iar fundaşul Cotoc şi-a salvat echipa respingând din faţa porţii un balon pe care scria 2 – 1 pentru Deva în min. 83.

CETATE: Gârlea – Cornea, Tătaru, Şoit, Doboş – Boldea (min. 91 Bărculeţ), R. Cristian – Chirlejan, Moţ (min. 91 Teodorescu), Voineag (min. 81 David) – Lupu. Antrenor Sorin Cornea

“Am controlat partida cap-coadă, ei s-au bazat doar pe mingi lungi,iar la una dintre ele Sulea, un atacant de clasă, a reuşit să marcheze. Am jucat cu trei copiii în atac, am fost precauţi la contraatacurile adverse. Am încercat o posesie prelungită, am căutat omul în plus la mijloc şi ne-am atins scopul. Am avut mai multe ocazii, am avut şi un penalty neacordat, dar ăsta este fotbalul. Îi felicit pe băieţi pentru atitudine şi dăruire, felicit şi echipa gazdă, o echipă tânără, cu jucători valoroşi. Sper că ne vom întâlni şi sezonul următor în Liga a treia. Mai avem o partidă cu Hermannstadt, pe care o vom juca la victorie, ca dealtfel toate jocurile pe care le-am disputat până acum”, a declarat Sorin Cornea, antrenorul principal al lui CNS Cetate la finalul meciului.