BALKANI ELITE CUP BRAȘOV. CFR Simeria 2004 a jucat „finala mică” a turneului de fotbal

Juniorii D de la CFR Simeria a participat în acest wekeend la cel mai important turneu de fotbal rezervat juniorilor 2004, BALKANI ELITE CUP BRAȘOV, câştigând locul 4 şi admiraţia celor de la poalele Tâmpei.

La turneu au luat parte 28 de echipe împărţite în 7 grupe. CFR Simeria a făcut parte din grupa B alături de echipele Academia Hagi, LPS Mircea Eliade şi Kinder SGM.
Lotul echipei cu care antrenorul Dorin Costea s-a deplasat la Braşov a fost format din: Andrei Deak, David Bocșa, Adrian Aprotoasoaie, Radu Tameș, Tudor Opriș, Alex Kander, Alex Brumar, Cătălin Găitan, Eric Moisă, Sebi Sandu, Alex Ilca, Elias Benel, Alin Moga, Toma Abrudean şi Robert Tamaș

Au câştigat grupa în faţa Academiei de Fotbal Gheorghe Hagi
Jocurile s-au desfăşurat pe terenuri sintetice, în faza grupelor CFR Simeria nu a pierdut nici un meci şi a câştigat grupa de pe locul 1 cu 7 puncte, pe locul al 2-lea situându-se Academia de Fotbal Gheorghe Hagi cu 7 puncte dar un golaveraj inferior simerienilor, locul al 3-lea a fost ocupat de ACS Kinder Târgu Mureș cu 3 puncte iar pe ultimul loc s-a situat LPS Eliade cu 0 puncte. CFR Simeria în grupe a trecut de ACS Kinder Târgu Mureș cu 3-1 (2-1), marcatori Robert Tamaș 2 goluri și Toma Abrudean 1 gol. A fost un joc pe care l-au dominat în totalitate. Au remizat cu Academia de Fotbal Gheorghe Hagi 0-0 ducând o luptă de la egal la egal pe terenul de joc. Elevii lui Gheorghe Hagi cu greu au reuşit să ajungă la poarta CFR-ului au avut câteva şuturi pe spaţiul porţii dar apărarea şi portarul s-au descurcat extraordinar. Apoi au învins pe LPS Eliade 4-0 (4-0) o echipă mult mai slăbuţă faţă de celelalte întâlnite în grupă, golurile fiind înscrise de Toma Abrudean 2 și Robert Tamaș 2

Au învins gazda turneului în sferturi

În optimile de finală CS CFR Simeria s-a impus în fața echipei Corona Braşov cu scorul de 3-0 (0-0) au înscris Elias Benel, Tudor Opriș şi Alex Ilca. A fost un joc foarte bun făcut de CFR Simeria din punct de vedere tactic, după pauză Corona Braşov s-a pierdut iar jocul lor s-a “tăiat” aşa încât simerienii au înscris de trei ori şi s-au calificat în sferturi.
Sferturile de finală desfăşurate duminică dimineaţa de la orele 10.00 le-au adus bravilor fotbalişti din Simeria pe ACSKT Brasov, nimeni alta decât gazda organizatoare a turneului pe care au învinso la loviturile de departajare 4-3, la sfârşitul timpului regulamentar de joc după două reprize a câte 20 de minute fiecare scorul era de 1-1. Gazdele au deschis scorul iar CFR Simeria a egalat prin Toma Abrudean, ducând meciul la loviturile de departajare. De la punctul cu var au înscris în ordine Radu Tameş, Deac Andrei, Robert Tamaş şi Sebi Sandu Simeria ratând o singură lovitură de departajare faţă de două ratări ale Braşovului.

Calificaţi în semifinale, au luptat pentru locul 3

Calificaţi în semifinalele competiţiei la orele 14.00 au întâlnit echipa venită din grupa C Junior Suceava, o echipă cu o medie de vârstă mult mai mare şi o talie fizică superioară. La pauză scorul a fost 0-0, o repriză în care CFR Simeria a ţinut pasul cu “uriaşii” din Moldova, dar în partea a doua a jocului s-au văzut învinşi cu scorul final de 3-1. După ce au deschis scorul sucevenii, a venit golul simerienilor pe fondul unui fault de joc făcut în careu asupra lui Tudor Opriş, iar penaltyul a fost executat de Radu Tameş. Acesta a tras puternic în dreapta portarului egalând situaţia pe tabelă la 1-1 în minutul 7 al reprizei a doua. O minge pierdută pe fondul unui contraatac al CFR-ului aduce golul doi al sucevenilor. Elevii lui Dorin Costea nu mai au putere să ducă mingea în careul celor de la Junior şi mai primesc un gol. Astfel că CFR Simeria deşi a pierdut calificarea în finala mare a mai disputat un joc, finala mică, după numai o oră de la terminarea semifinalei în compania echipei CFR Cluj. O altă semifinalistă care a pierdut cu 0-4 la echipa din Serbia Vojvodina Novisad. În finala mică CFR Simeria a pierdut cu scorul de 0-3 (0-2) în faţa echipei CFR Cluj. Finala mare s-a disputat între Vojvodina Novisad şi Junior Suceava şi a fost câştigată de Junior Suceava cu scorul de 1-0.

Organizatorii turneului de la Braşov au pus la bătaie primelor trei echipe câştigătoare ca premiu, un turneu de pregătire anul acesta în Franţa al elevilor, sponsorizat de gazdele competiţiei din Braşov.
Un aport la obținerile victoriilor de la turneul Brașov Indoor Cup l-au avut părinții care au însoțit echipa și i-au încurajat în mod frenetic la fiecare joc disputat. Felicitări!