BADMINTON Cupa de Primăvară Deva, 2016

Găzduită la Sala Sporturilor din Deva  în weekendul  ce a trecut  competiția a fost de un real succes!  Acest lucru s-a datorat tuturor celor implicați, atât sponsori și parteneri (Primăria Deva, Consiliul Local Deva, AquaLand, Boromir, Sala Sporturilor, cât și jucători și organizatori.

Dorin Stoica

În competiție s-au înscris 101 jucători proveniți de la 10 cluburi din țară printre care și trei jucători străini (Maroc, Spania, Ungaria). Cluburile de la care au participat cei mai mulți jucători au fost CSM Timișoara(34), Badminton Club Deva(31) și Preventis Iași(9). Șapte terenuri au fost amenajate în Sala Sporturilor pe care s-au jucat 21 de probe, 280 de meciuri cuprinzând 596 de seturi, adunând 21.203 puncte în 8.491 de minute, un real maraton sportiv. Clubul din Deva obținând 20 de medalii.

Rezultate:

Liga A    masculin             simplu (MS)        1. Daniel POPESCU (CSM Timișoara)

  1. Yassine EL MERNISSI (Maroc)
  2. Mihai MACAREI (Badminton Club Deva)
  3. Paul HĂRĂNGUȘ (CSM Timișoara)

 

dublu (MD)         1. Mugur BARBU + Yassine EL MERNISSI                                                                                                (Preventis Iași + Maroc)

  1. Denis DEHELEAN + Alin POPESCU                                                 (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Andrei STÂNGĂ + Andrei STIOPU                                                 (CSM Timișoara + Valahia București)
  3. Paul HĂRĂNGUȘ + Daniel POPOESCU                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

 

feminin                dublu (WD)         1. Ramona CSIK-MOLNAR + Lelia IONESCU                                                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Octavia IFTIME + Corina POPA (CSM                                                             Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Estera ANGHELESCU + Ioana MATEI                                                             (Valahia București + Badminton Tg. Mureș)

 

mixt                       dublu (XD)          1. Denis DEHELEAN + Corina POPA                                                                                                         (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Yassine EL MERNISSI + Medeea MACAREI                                                             (Maroc + CSM Timișoara)
  2. Mugur BARBU + Ioana BÎCÎIN

(Preventis Iași + Preventis Iași)

  1. Vasile ȘIPOȘ + Ioana MATEI

(Badminton Tg. Mureș + Badminton Tg. Mureș)

 

 

Liga B    masculin             simplu (MS)        1. Gabriel SÎRBU (WePlay Brașov)

  1. Sorin BREZINĂ-COMȘA (Valahia București)
  2. Daniel BORCA (CSM Timișoara)
  3. Alin COȘA (CSM Timișoara)

 

dublu (MD)         1. Sorin BREZINĂ-COMȘA + Andrei STIOPU                                                                              (Valahia București + Valahia București)

  1. Cosmin PANȚURU + Mircea SOLYMOSI                                                 (Badminton Club Deva + CSM Timișoara)
  2. Cosmin CHIRIBĂU + Silviu TURICIANU                                                 (Interfast Bacău + CS Preventis Iași)
  3. Mircea BIRĂU + Paul COJOCARU

(Badminton      Club Deva + Badminton Club Deva)

 

feminin                dublu (WD)         1. Ramona CSIK-MOLNAR + Dalia OSTAFI

(CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Mirabela DUMA + Nicoleta TIRON                                                 (CSM Timișoara + Valahia București)
  2. Catrinel CÎRLAN + Cristina TURICIANU                                                             (CS Preventis Iași + CS Preventis Iași)

 

mixt                       dublu (XD)          1. Paul COJOCARU + Melinda CSIKI                                                                                             (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)

  1. Paul HĂRĂNGUȘ + Medeea MACAREI                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Sorin BREZINĂ-COMȘA + Nicoleta TIRON                                                             (Valahia București + Valahia București)
  3. Mircea SOLYMOSI + Mirabela DUMA                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

 

 

Liga C    masculin             simplu (MS)        1. Claudiu MOLDOVAN (Badminton Club Deva)

  1. David DRĂGHICIU (Badminton Club Deva)
  2. Alin VIZITIU (Badminton Club Deva)
  3. Paul DRĂGHICIU (Badminton Club Deva)

 

dublu (MD)         1. Adrian GIURGIU + Claudiu MOLDOVAN                                                                                              (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)

  1. Patrick BINDER + Cosmin POPESCU                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Florin MONDEA + Alin VIZITIU                                                             (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)
  3. Dan BONTA + Vlad MOTORGA                                                             (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)

 

feminin                simplu (WS)        1. Maria GOREA (Badminton Tg. Mureș)

  1. Ioana KOVACS (CSM Timișoara)
  2. Melinda BĂRDĂȘAN (Spania)
  3. Diana POPESCU (CSM Timișoara)

 

dublu (WD)         1. Melinda BĂRDĂȘAN + Maria GOREA                                                                                       (Spania + Badminton Tg. Mureș)

  1. Andreea CRĂCIUN + Simona DRAGOȘ                                                             (Badminton Club Cluj + Badminton Club Cluj)
  2. Briana HERCIU + Diana POPESCU                                                 (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  3. Gabriela MACAREi + Corina ROMAN                                                             (Badminton Club Deva + SuperSport Baia Mare)

 

mixt                       dublu (XD)          1. Dan GORBĂNESCU + Octavia IFTIME                                                                                      (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Dan ROTUNA + Dalia OSTAFI                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Sorin SULFINĂ + Ioana KOVACS                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  3. Marius DOBREI + Roxana NOVAC                                                 (Badminton Club Deva + CSM Timișoara)

 

 

+35 ani masculin             simplu (MS)        1. Denis DEHELEAN (CSM Timișoara)

  1. Alin POPESCU (CSM Timișoara)
  2. Vasile ȘIPOȘ (Badminton Tg. Mureș)
  3. Gabriel SÎRBU (WePlay Brașov)

 

respect  masculin           simplu (MS)        1. Alexandru CSIKI (Badminton Club Deva)

  1. Ioan HĂRĂNGUȘ (CSM Timișoara)
                                                                                3. Florin MATEAȘ (Badminton Club Deva)

Comentarii FB

comentarii




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

cincisprezece + 12 =

ACTUALITATE
Violenţă de limbaj, bagatelizată de câţiva magistraţi hunedoreni         Lăsați copiii la școală, nu la spital! Trotuarul nu este loc de parcare         Zilele Maghiare din județul Hunedoara vor debuta vineri         Când va fi modernizat Drumul Judeţean 687 Hunedoara – Călan         Ce soartă va avea Muzeul Aurului din Brad         O nouă spargere în Hunedoara         Duminică, la Orăștie. Acoperișuri smulse și copaci doborâți de vânt         Ce venituri a adus ștrandul din Hunedoara în această vară         Transport ilegal de lemne         Prins la furat de arbori         Ultimele ediții ale ziarului Drumul Socialismului. Ce poezii îi erau dedicate lui Ceaușescu         Zeci de familii au fost păgubite de furtună         Accident cu trei victime provocat de un autotren care a trecut pe roșu         LA MÂNA NOROCULUI. Autorităţile au intervenit bezmetic şi greoi în „bomba” de la Orăştie         Gorunul părintelui Arsenie Boca s-a uscat cu totul         În prezența ministrului Agriculturii. Expoziția Bălțata Românească de la Băcia și-a reînnoit succesul         FENOMENE PERICULOASE. O vijelie puternică a provocat distrugeri în Deva și Hunedoara (VIDEO)         Centrul Hunedoara va fi iluminat ecologic         Avram Iancu, aproape de finalul maratonului impresionant de înot pe Dunăre         DN 76 Deva – Brad: modernizarea șoselei de 30 de kilometri a ajuns la final