BADMINTON Cupa de Primăvară Deva, 2016

Găzduită la Sala Sporturilor din Deva  în weekendul  ce a trecut  competiția a fost de un real succes!  Acest lucru s-a datorat tuturor celor implicați, atât sponsori și parteneri (Primăria Deva, Consiliul Local Deva, AquaLand, Boromir, Sala Sporturilor, cât și jucători și organizatori.

Dorin Stoica

În competiție s-au înscris 101 jucători proveniți de la 10 cluburi din țară printre care și trei jucători străini (Maroc, Spania, Ungaria). Cluburile de la care au participat cei mai mulți jucători au fost CSM Timișoara(34), Badminton Club Deva(31) și Preventis Iași(9). Șapte terenuri au fost amenajate în Sala Sporturilor pe care s-au jucat 21 de probe, 280 de meciuri cuprinzând 596 de seturi, adunând 21.203 puncte în 8.491 de minute, un real maraton sportiv. Clubul din Deva obținând 20 de medalii.

Rezultate:

Liga A    masculin             simplu (MS)        1. Daniel POPESCU (CSM Timișoara)

  1. Yassine EL MERNISSI (Maroc)
  2. Mihai MACAREI (Badminton Club Deva)
  3. Paul HĂRĂNGUȘ (CSM Timișoara)

 

dublu (MD)         1. Mugur BARBU + Yassine EL MERNISSI                                                                                                (Preventis Iași + Maroc)

  1. Denis DEHELEAN + Alin POPESCU                                                 (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Andrei STÂNGĂ + Andrei STIOPU                                                 (CSM Timișoara + Valahia București)
  3. Paul HĂRĂNGUȘ + Daniel POPOESCU                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

 

feminin                dublu (WD)         1. Ramona CSIK-MOLNAR + Lelia IONESCU                                                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Octavia IFTIME + Corina POPA (CSM                                                             Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Estera ANGHELESCU + Ioana MATEI                                                             (Valahia București + Badminton Tg. Mureș)

 

mixt                       dublu (XD)          1. Denis DEHELEAN + Corina POPA                                                                                                         (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Yassine EL MERNISSI + Medeea MACAREI                                                             (Maroc + CSM Timișoara)
  2. Mugur BARBU + Ioana BÎCÎIN

(Preventis Iași + Preventis Iași)

  1. Vasile ȘIPOȘ + Ioana MATEI

(Badminton Tg. Mureș + Badminton Tg. Mureș)

 

 

Liga B    masculin             simplu (MS)        1. Gabriel SÎRBU (WePlay Brașov)

  1. Sorin BREZINĂ-COMȘA (Valahia București)
  2. Daniel BORCA (CSM Timișoara)
  3. Alin COȘA (CSM Timișoara)

 

dublu (MD)         1. Sorin BREZINĂ-COMȘA + Andrei STIOPU                                                                              (Valahia București + Valahia București)

  1. Cosmin PANȚURU + Mircea SOLYMOSI                                                 (Badminton Club Deva + CSM Timișoara)
  2. Cosmin CHIRIBĂU + Silviu TURICIANU                                                 (Interfast Bacău + CS Preventis Iași)
  3. Mircea BIRĂU + Paul COJOCARU

(Badminton      Club Deva + Badminton Club Deva)

 

feminin                dublu (WD)         1. Ramona CSIK-MOLNAR + Dalia OSTAFI

(CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Mirabela DUMA + Nicoleta TIRON                                                 (CSM Timișoara + Valahia București)
  2. Catrinel CÎRLAN + Cristina TURICIANU                                                             (CS Preventis Iași + CS Preventis Iași)

 

mixt                       dublu (XD)          1. Paul COJOCARU + Melinda CSIKI                                                                                             (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)

  1. Paul HĂRĂNGUȘ + Medeea MACAREI                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Sorin BREZINĂ-COMȘA + Nicoleta TIRON                                                             (Valahia București + Valahia București)
  3. Mircea SOLYMOSI + Mirabela DUMA                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

 

 

Liga C    masculin             simplu (MS)        1. Claudiu MOLDOVAN (Badminton Club Deva)

  1. David DRĂGHICIU (Badminton Club Deva)
  2. Alin VIZITIU (Badminton Club Deva)
  3. Paul DRĂGHICIU (Badminton Club Deva)

 

dublu (MD)         1. Adrian GIURGIU + Claudiu MOLDOVAN                                                                                              (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)

  1. Patrick BINDER + Cosmin POPESCU                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Florin MONDEA + Alin VIZITIU                                                             (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)
  3. Dan BONTA + Vlad MOTORGA                                                             (Badminton Club Deva + Badminton Club Deva)

 

feminin                simplu (WS)        1. Maria GOREA (Badminton Tg. Mureș)

  1. Ioana KOVACS (CSM Timișoara)
  2. Melinda BĂRDĂȘAN (Spania)
  3. Diana POPESCU (CSM Timișoara)

 

dublu (WD)         1. Melinda BĂRDĂȘAN + Maria GOREA                                                                                       (Spania + Badminton Tg. Mureș)

  1. Andreea CRĂCIUN + Simona DRAGOȘ                                                             (Badminton Club Cluj + Badminton Club Cluj)
  2. Briana HERCIU + Diana POPESCU                                                 (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  3. Gabriela MACAREi + Corina ROMAN                                                             (Badminton Club Deva + SuperSport Baia Mare)

 

mixt                       dublu (XD)          1. Dan GORBĂNESCU + Octavia IFTIME                                                                                      (CSM Timișoara + CSM Timișoara)

  1. Dan ROTUNA + Dalia OSTAFI                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  2. Sorin SULFINĂ + Ioana KOVACS                                                             (CSM Timișoara + CSM Timișoara)
  3. Marius DOBREI + Roxana NOVAC                                                 (Badminton Club Deva + CSM Timișoara)

 

 

+35 ani masculin             simplu (MS)        1. Denis DEHELEAN (CSM Timișoara)

  1. Alin POPESCU (CSM Timișoara)
  2. Vasile ȘIPOȘ (Badminton Tg. Mureș)
  3. Gabriel SÎRBU (WePlay Brașov)

 

respect  masculin           simplu (MS)        1. Alexandru CSIKI (Badminton Club Deva)

  1. Ioan HĂRĂNGUȘ (CSM Timișoara)
                                                                                3. Florin MATEAȘ (Badminton Club Deva)

Comentarii FB

comentarii




Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

cinci × 2 =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

ACTUALITATE
Accident rutier grav pe DN 7: șapte oameni au fost răniți         Ce acte a solicitat Corpul de Control din Energie de la CEH         Muncitorii de pe autostradă intră în concediu         Doi magistrați de la Tribunalul Hunedoara au ieșit la pensie         Un cor din Coreea de Sud a concertat la Castelul Corvinilor         Castelul baronului Nopcea, lăsat în ruină         Târgul de fete de pe Muntele Găina         Momente cumplite pentru tânăra care se prostitua în garsoniera pe care o împărţea cu iubitul ei         Mall-ul de servicii al Primăriei Deva a fost inaugurat         Carmen Hărău (PNL): Nu batjocoriți speranța a 5 milioane de pensionari!         Zonă cu restricții pe autostrada A1!         Răsturnare de situaţie. Procesul stimulentelor de la Petroşani o ia de la capăt         Corpul de Control al Ministerului Energiei, trimis la CEH         Clădirile Colegiului Matei Corvin vor fi reabilitate pe fonduri UE         Copil de opt ani rănit într-un accident rutier         Femeie înșelată în Hunedoara         Crimă înfiorătoare în Orăştie: un tânăr de 20 de ani a murit, înjunghiat în inimă, de un vecin         Mort în surparea din subteranul Minei Lupeni         Trubaduri în Cetatea Devei         Surpare la Mina Lupeni!