Autobergamo, victorie pe terenul rivalilor

Echipa de futsal Autobergamo Deva merge ceas în Liga I, acumulând maximum de puncte posibile, 21, în urma câştigării a şapte jocuri din şapte.

Într-un joc contând pentru etapa a opta a Ligii I de futsal, Autobergamo Deva s-a impus, fără probleme, pe terenul eternei rivale, Cityus Târgu Mureş, cu scorul de 5-2. Primele cinci minute ale jocului de la Târgu Mureş au fost de uşoară tatonare, fără faze foarte periculoase. Apoi, în minutul 6 Autobergamo deschide scorul prin Pânzaru, care a înscris din apropiere. Gazdele încearcă egalarea, dar nu reuşesc să pună în pericol poarta lui Toniţă. Mai mult, în doar două minute, 10 şi 11, devenii mai înscriu de două ori, prin Cr. Matei dintr-o lovitură liberă de la semicercul punctat, şi acelaşi Pânzaru, care a fructificat o centrare a lui Tacot. Mureşenii au tresărire de orgoliu şi reduc din handicap în minutul 18, prin Ferreira, la o fază în care gazdele au scos portaarul de pe teren, la cabine intrându-se cu scorul de 3-1 pentru Autobergamo. Repriza a doua începe cu cei de la Cityus în atac, care au scos, din nou, portarul. Timp de aproape trei sfert de repriză s-a jucat aşa, dar tactica celor de la Târgu Mureş s-a dovedit a fi falimentară, fiind taxată de goalkeaper-rul Devei, Toniţă, care, în minutul 34, a înscris din poartă în poartă, pecetluind soarta partidei. În plus, în minutul 39, şi Cr. Matei reuşeşte dubla, transformând un penalty, iar scorul final, de 5-2 pentru Autobergamo este stabilit la ultima fază a jocului, de Ribeiro. În urma victoriei, în premieră, de la Târgu Mureş, devenii rămân lideri neînvinşi, principala lor adversară devenind, acum, Informatica Timişoara, şi ea într-o situaţie similară, dar cu un joc mai puţin disputat.