Autobergamo Deva, victorie pe teren propriu

Autobergamo Deva a câștigat la scor duelul de pe teren propriu cu Clujana Cluj, meci contând pentru etapa a IX-a a Ligii I de futsal. Echipa deveană a învins penultima clasată cu scorul de 9-1, la pauză 6-1. Gruparea alb-vișinie rămâne pe locul 2 în clasament în urma celor de la United Galați.

Diferență mare de valoare între cele două echipe

În secunda 33 Tacot îi pasează lui Matei care în prima fază șutează în portar, mingea îi revine și înscrie primul gol. În minutul 7 Nuno Coco îi întoarce la marginea careului pe Pintea și Tamaș și îl învinge pe portarul Filimon cu un șut de la marginea careului. Obadă îi pasează lui Tacot șutul plasat al acestuia şi urcă scorul la 3-0. Un minut mai târziu, o combinație pe traseul Matei-Obadă –Tacot, ultimul înscrie. Se fac schimbări în formația deveană, intră Al Ioani, Ignat și Ribeiro, dar oaspeții, prin Cucurzan scăpat singur pe un contraatac înscriu cu toată opoziția lui Toniță care în prima fază îi apărase șutul pe poartă. Ribeiro înscrie din 6 metri cu un șut violent în minutul 15, iar un minut mai târziu, Tacot înscrie stabilind scorul de 6-1 la pauză. În repriza a doua jocul a continuat în aceiași manieră cu echipa Autobergamo pasând mult mai bine dar finalizând doar de trei ori prin Pânzaru, Nuno Coco și Ribeiro. Fără a fi un profet se pare că jocul celor din Deva s-a schimbat, au un control mult mai bun al balonului și reușesc să țină de minge, pasele acestora devenind sufocante pentru adversar. Totuși primele de joc rămân suspendate precum și reducerea salariului la jucători până la revenirea pe primul loc așa cum le este obiectivul.

Autobergamo Deva: Toniţa – Pânzaru, C. Matei (cpt), Tacot, Al-Ioani. Au mai jucat: Iancu, Savu – Nuno Coco, Obadă, Ique, Ignat, Drăgoiu. Antrenor: Florin Ignat

Clujeana Cluj: Filimon (cpt) – Tamaş, Leahu, Pintea, Incze. Au mai jucat: Mocan – Mărginean, Cucurzan, Jucan, Cioban. Antrenor: Mikloş Tamaş

Arbitrii: Eduard Kovacs (Deva) – Mihai Kiuţă (Braşov)

Au marcat: C. Matei (1), Nuno Coco (7, 32), Tacot (7, 9), Ique (15, 34), Obadă (15), Pânzaru (28) – Cucurzan (12)

La finalul jocului jucătorul venit de la Dunărea Călărași Ion Al-Ioani a declarat:

„A mers mult mai bine jocul, am venit după înfrângerea de la Călărași, ne luăm punctele, important este că am luat trei puncte, nu contează scorul. A fost un antrenament bun cu publicul în vederea meciului de la Iași. Trebuie să mergem la Iași ca să câștigăm, că deja „afară” e cam greu. Am făcut egal la Galați, am pierdut la Călărași, acum e un meci oarecum dificil la Iași având în vedere că în sezonul trecut mi se pare Deva a pierdut la Iași. Trebuie să ne câștigăm statutul de echipă care trage la campionat. Avem un singur obiectiv la Iași să câștigăm trei puncte după care să revenim acasă în meciul cu Sf. Gheorghe, apoi derby-ul campionatului în care nu avem voie să pierdem acasă. Sperăm să terminăm și sezonul acesta de iarnă cu patru etape din retur fără accidentări și să rămânem acasă invincibili. Cred că lucrurile vor reveni la normal, suntem jucători profesioniști  trebuie să avem și noi responsabilități. Nu ne așteptam să pierdem cinci puncte valoroase tocmai la echipele din Galați și Călărași, am luat doar un punct din două meciuri. Unde eram acum dacă aveam maximum de puncte!, dar ăsta este campionatul, mai este mult  și nu avem voie să ne mai împiedecăm. Cel puțin acasă sperăm să nu mai dezamăgim publicul acesta minunat care vine meci de meci să ne susțină și sunt alături de noi la fiecare rezultat”.