Autobergamo Deva din nou lider

În etapa a 14-a la Futsal din cadrul Ligii Naționale Autobergamo Deva a jucat ultimul meci pe anul acesta acasă în compania ultimei clasate formația C.S. KSE Târgu Secuiesc pe care a învins-o lejer cu 8-0 la pauză 3-0. Echipa Deveană revine pe primul loc în clasament la un punct distanță de rivala sa United Galați care a stat în această etapă. Un succes pe 12 decembrie la Odorheiu Secuiesc îi poate menține lideri la sfârșitul anului 2016 .
Dominare și doar trei finalizări
Tot mai puțini spectatori în jurul a 200 au susținut echipa de futsal Autobergamo Deva, poate și datorită weekendu-lui prelungit au ocazia Zilei Naționale în care deveenii au luat cu asalt stațiunile montane. O primă repriză cu multe ratări și patru bare iar scorul este deschis de Cristian Obadă în minutul 6 cu un șut precis ce l-a surprins pe portarul oaspeților Bunduc. Faulo Ferreira majorează scorul cu o ghiulea de la 9 m în minutul 12 ca mai apoi Obadă să-și treacă în cont „dubla” în minutul 15 cu un șut identic cu primul din unghi închis.
Preciși la finalizare în partea a doua a jocului
În intervalul a două minute Nuno Coco înscrie de două ori imediat după reluarea jocului în minutele 24 și 25. Căpitanul echipei Cristian Matei înscrie și el pentru un 6-0 din lovitură liberă patru minute mai târziu, iar Andrei Drăgoiu îl păcălește pe Bunduc cu un șut pe sub plonjonul acestuia în minutul 30. Obadă face hattrik-ul după o combinație cu Pânzaru și duce scorul la 8-0. Până la final nu se mai întâmplă nimic spectaculos pe teren, accidentările lui Tacot și Ique fac introducerea rezervelor Kovasc și Muhtaseb prilej bun de verificare pentru lotul echipei.
Autobergamo Deva: Iancu – C. Matei(’29), P. Fereira (’12), Ignat, Obadă (‘6, 15, 33). Au mai jucat: Savu, Toniţa – Pânzaru, Nuno Coco (’24,25), Drăgoiu(’30), Kovacs, Muhtaseb. Antrenor: Florin Ignat
KSE TG. Secuiesc: Bunduc – Gall, Gergo, Căsineanu, Gajkda. Au mai jucat: Olah, Papp, Damian. Antrenor: Joszef Gazda
Arbitrii: Daniel Popescu (Ţicleni) – Ovidiu Bărluţiu (Cluj)