Marian Munten ANR
1-autobergamo-deva-529x330

Atobergamo Deva a fost ținută în „șah” acasă de CS Informatica Timișoara

În prima etapă a returului Ligii I la futsal  Autobergamo Deva a remizat acasă 2-2 la pauză 1-0 cu CS Informatica Timișoara. Cu doar trei puncte avans față de CS United Galați și Futsal Klub Odorheiu Secuiesc în clasamentul general, Deva a întâlnit în Sala Sporturilor o echipă mai bătăioasă și mai motivată să-și ia revanșa după ultima întâlnire dintre cele două echipe, când bănățănii au pierdut acasă pe Bega cu 2-3 (0-2).

Joc dur cu multe întreruperi

În jocul de luni seara alb-vişiniii au condus de două ori pe tabelă dar nu au ştiut să gestioneze avantajul şi au pierdut primele puncte de pe teren propriu din acest sezon nereușind să se desprindă decisiv în clasamentul general. La cinci minute de la fluierul de start, Pânzariu a executat un corner de pe partea dreaptă, Cristi Matei a preluat mingea pe piept și a trimis-o pe lângă portarul oaspeților Koivumaki deschizând scorul. Ferreira a încearcat și el poarta în minutul 14 dar Koivumaki a respins în corner. Jocul a fost întrerupt în permanență de faulturile dure și dese pe care bănățenii le-au aplicat ca strategie de joc. Pe fondul greșelilor și al faulturilor sancționate de arbitrii Deva a comis a șasea greșeală și a fost  sancționată cu o lovitură de la 10 metri. Din fericire Rajcevic a şutat slab şi Iancu a reținut mingea repriza încheindu-se cu avantajul minim al gazdelor.

De la egal la egal,  pe teren

Oaspeții, în primul minut al părţii secunde, au adus egalarea prin Savio cu un şut la colţul lung de la şapte metri. Un joc încrâncenat în care ambele echipe nu au găsit spații spre poartă. Cu cinci minute înainte de  finalul jocului, Cristi Matei l-a găsit pe Obadă cu o pasă în partea dreaptă, iar acesta l-a învins pe portarul oaspete cu un şut din unghi la colţul lung. După doar două minute Rakic după un schimb de pase cu Simic şi Rajcevici finalizează acțiunea cu un gol care a înghețat total tribunele pline ale Sălii Sporturilor din Deva. Jocul s-a încheiat egal 2-2 și gazdele au pierdut primele puncte acasă în această ediție de campionat.

AUTOBERGAMO: Iancu – Paulo Ferreira, Ignat, Nuno Coco, Ique. Au mai jucat: C. Matei (cpt), Pânzaru, Obadă, Al-Ioani, Tacot. Antrenor: Floron Ignat
INFORMATICA TIMIŞOARA: Koivumaki – Simic, Rakic, Rajcevic, Felipe. Au mai jucat: F. Matei (cpt), Thiago, Savio. Antrenor: Robert Lupu
Au marcat: C. Matei (5), Obadă (35) – Savio (21), Rakic (37)
Arbitrii: Marian Ivănescu – Gabriel Stroe (ambii din Bucureşti)