0.8 C
Deva
marți, martie 19, 2024

ARTE MARȚIALE/”CUPA HUNIAZILOR” 2015, UN SUCCES!/“Cupa Huniazilor”, o întrecere fair-play

Trofeul “Cupa Huniazilor” a rămas în Hunedoara, dar în vitrina Champions Club Karate.

11200910_884009031658608_2382995966175570741_n

325 de sportivi legitimați la 14 cluburi din cinci județe au luptat sâmbătă, toată ziua, pentru “Cupa Huniazilor”, trofeu  pus “la bătaie” de Clubul Sportiv O-KA-DO- Hunedoara, organizatorul întrecerii.

“Cupa Huniazilor”, întrecere sportivă  OPEN de karate – kata și kumite – cu cel mai mare număr de participanți care a avut loc în ultimii ani în municipiul Hunedoara a fost găzduită de Sala de Sport a Colegiului Național de Informatică “Traian Lalescu” și a fost onorată la deschiderea oficială de reprezentanți ai Consiliului Local și Primăriei Hunedoara și de deputatul Carmen Hărău.

Podium hunedorean pe echipe

Împărțiți în nouă categorii de vârstă și mai apoi în „centuri” de diverse culori, karateka cu vârste începând de la patru ani – începători – și până peste 18 ani, au dat tot ce au avut mai bun în ei pentru a a ajuta clubul pe care îl reprezentau să pună mâna pe “Cupa Huniazilor”.

La final, în baza clasamentului întocmit după contabilizarea punctelor câștigate de fiecare sportiv în parte, trofeul “Cupa Huniazilor” a fost decernat celor de la Champions Club Karate (antrenori Sensei Adrian Crețu și Andreea Potcovel), care a adunat în total 253 puncte (46 medalii de aur, 34 de argint și 47 de bronz), deși gruparea gazdă, CS O-KA-DO Hunedoara (antrenor Sensei Dan Adam) a fost liderul ierarhiei cu 260 puncte (39 aur, 39 argint, 65 bronz).

“Din fair-play am decis ca trofeul <<Cupa Huniazilor>> să fie acordat următorului club participant cu cele mai bune rezultate”, a menționat președintele CS O-KA-DO Hunedoara, Marian Vasile.

Pe locul secund s-a clasat CS Heian Deva (antrenor Marius Biji, 196 puncte: 40 aur, 22 argint, 32 bronz), iar locul 3 a fost ocupat de CS Dacicus Orăștie (antrenor Nicolae Iordăchescu, 164 puncte:21 aur, 33 argint, 37 bronz).

“Cu siguranță, anul viitor,  va fi a doua ediție a <<Cupei Huniazilor>> competiție care ne dorim să devină tradițională. Aprecierile și încurajările venite din partea cluburilor participante ne-au făcut  să ne simțim măguliți și în același timp ne obligă să fim și mai buni”, a mai spus Marian Vasile.

Cotidianul ZIARUL HUNEDOREANULUI și HUNEDOARA TV au fost parteneri media ai evenimentului.