Analiza etapei a 3-a în Liga a IV-a județeană la fotbal. Uneori aroganța arbitrilor își lasă amprenta pe joc

A fost unul din cele mai slabe jocuri făcute de Lupeni în acest început de etapă, învingând acasă pe AS”U” Petroșani cu 2-0 (1-0).

Dumitrescu deschide scorul în prima repriză în minutul 23 cu capul din corner, în replică Universitatea are un penalty clar în careu, refuzat de arbitrul Anca. La 1-0 pentru Lupeni, aceștia mai înscriu un gol valabil, anulat de arbitrul tușier pe motiv de ofsaid. În minutul 44 Pop de la Lupeni este faultat, cade pe teren făcândui-se rău, jocul este oprit și s-a acordat o lovitură liberă pentru Hercules. Arbitrul dă drumul  repede la joc, lui Pop i se face și mai rău și nu se poate ridica de jos, Ciocârlan protestează la arbitrul central și vede cartonașul galben. În cele din urmă jocul este oprit timp de 10 minute, lui Pop i se dau îngrijirile necesare și este transportat cu Ambulanța SMURD la spital. În repriza a doua tot Lupeniul înscrie în minutul 68 prin Firan. A fost un gol superb, o preluare pe piept, o minge ridicată peste adversar și un șut de la 18 m. Ciocârlan de această dată comite un fault, trecut cu vederea de arbitru care aplică „legea compensației”, lucru dealtfel recunoscut după meci la cabine, pentru a nu-i da al doilea galben și eliminare. A fost un joc în care Universitatea Petroșani a pus mari probleme gazdelor.

Două reprize diferite la Petrila, iar gazdele se impun contrar jocului de pe teren

Petrila începe bine jocul și Matei îl încearcă pe Cimporescu care scoate o minge de sub bara transversală. Două reprize diferite, una a gazdelor și a doua a oaspeților pe fondul căreia gazdele au avut două ocazii din care au înscris două goluri. La Petrila, Retezatul Hațeg, a avut ghinion. În minutul 15 atacantul de bază Kaya se accidentează la un contact cu un jucător advers, calcă strâmb pe gazon, o fractură de maleola și este înlocuit cu mijlocașul Crișan, iar mijlocașul Belei a fost trecut vârf în față. Schimbări din mers în angrenajul Hațegului care a dominat aproape în întregime repriza a doua dar nu a reușit fructificarea fazelor de atac, lipsindu-le omul de gol.  Pe fondul acestui joc foarte bun făcut de Retezatul Hațeg,  în minutul 50 după o minge aruncată de la margine, mingea ajunge în careu, apoi a fost scoasă pentru o centrare din nou în careul celor din Hațeg, de unde Kalai  înscrie foarte ușor cu capul. A fost momentul psihologic al meciului în primele minute ale celei de-a doua reprize, în care gazdele cu jucători masivi în atac și cu o experiență mult mai mare au deschis scorul 1-0.  În minutul 89 Matei execută o lovitură liberă de la 18 metri și înscrie pentru 2-0. Echipa din Petrila, este o echipă bună care va avea un cuvânt de spus  în campionat, o echipă având în teren jucători precum Kalai, Câmpeanu, Torkoș, Matei  un jucător care a evoluat în divizia B, toate aceste aspecte au făcut diferența în jocul din Valea Jiului.

Băița se impune ușor,  cu mari emoții la finalul jocului în meciul cu Jiul.

Jiul o echipă tânără, arțăgoasă și foarte bine pregătită fizic cu mult peste echipa din sezonul trecut, care crește de la meci la meci, nu a reușit să-și adjudece cele trei puncte puse în joc pe terenul de acasă. Băița, cu un sistem 4-4-2 din care au lipsit linia de fundași centrali, pe dreapta Petrescu, la mijloc Sevastița, iar pe stânga Kalemen, a fost nevoită  să-și improvizeze așezarea pe posturi în teren a jucătorilor, care i-au adus până la finalul jocului un câștig de cauză. În minutul 55 Ungur, de la colțul terenului, face o piruetă și trimite mingea la colțul barei pe jos și înscrie unicul gol al meciului. Arbitrul divizionar Alexandru Bălan la centru ajutat de Danciu și Igna au avut o prestație foarte bună într-un joc ușor, fără probleme.  La ultima fază de joc a Jiului, în prelungirile reprizei, celor de la Băița le-a trecut „glonțul” pe la ureche când, dintr-o lovitură liberă lateral stânga mingea ajunge la mai mulți jucători pe rând în careu și este trimisă pe poartă. Uzum se întinde pe picioare și atinge balonul în ultimul moment cu vârful mănușei deviind-o în bară, apoi balonul se plimbă pe linia porții fiind scos în cele din urmă de oaspeți, în exteriorul porții.

Hunedoara câștigă meritat un punct la Brad

Jocul disputat de Metalul Crișcior Brad acasă cu CS Hunedoara a fost un meci de luptă pe un teren denivelat care a avantajat mai mult echipa gazdelor. Cu ocazii și de-o parte și de cealaltă rezultatul este unul echitabil, cu o primă repriză de joc echilibrată. Un CS Hunedoara cu Lăcătuș și Marcu având ambii ocazii mai importante de a marca în ambele reprize, gazdele trecând în contul lor două bări. În a doua repriză jucătorii Bradului au căzut fizic, lucru de care tinerii fotbaliști din Hunedoara nu au știut să profite. Un punct meritat într-un joc în care oricare din echipe putea să-și ia toate cele 3 puncte puse în joc.

În celelalte două meciuri disputate în etapa a 3-a, AS Aurul Certej-CSA Aurul Brad și-a împărțit punctele între ele, 2-2 la juniori și 1-1 la seniori, iar ACS Victoria Călan a învins acasă pe Minerul Uricani cu 3-0. O echipă Minerul Uricani care s-a prezentat la Călan cu doar 11 jucători în lotul de seniori și 12 jucători la juniori. O situație dificilă pentru Cornel Igna și Traian Câmpean la Uricani, o parte din jucători accidentați, 6 jucători au terminat doar anul trecut junioratul, apoi alți 6 juniori sub 19 ani, care joacă în primii 11.

2 AS “U” Petroşani AS Aurul Certej
3 Minerul Uricani ACS Hercules Lupeni