4.8 C
Deva
joi, aprilie 18, 2024

Viorel Tănase și un debut cu dreptul, pe banca noii sale echipe CNS Cetate Deva

Pe un fond de criză instalat în jocurile de debut în Liga a III-a,  echipa de fotbal CNS Cetate Deva a făcut test reușit odată cu venirea noului antrenor Viorel Tănase, învingând Performanța Ighiu cu 2-1 (2-1) întru-un meci al etapei a V-a disputat vineri pe stadionul Cetate Deva, în prezența a peste 600 de spectatori.

Atitudinea și mentalitate de joc mult schimbată în angrenajul echipei

Prima repriză începe cu forcingul Devei la poarta lui Tiuț, care scoate de sub bară printr-un reflex de senzație reluarea cu capul a lui Tecsi, la un corner executat de Vajda. În minutul 7 Cetate Deva deschide scorul la o greșeală a portarului  Tiuț ieșit din poartă, Vajda îl execută cu un șut de la 40 de metri. Deva controlează jocul și Tecsi nu reușește să încrie, scăpat singur cu portarul după o cursă de la centrul terenului, evidențiindu-l pe Tiuț pentru a doua oară. În minutul 11 gazdele protestează la centralul Teodora Albon pentru neacordarea unui penalty la Bloj după un duel cu Mintaș în careu. În minutul 19 Făgărășanu pătrunde pe partea stângă, centrează în centrul careului la Gîț care înscrie cu capul, restabilind egalitatea. Trei minute mai târziu, Tecsi prinde un șut de 18 metri, dar portarul respinge de la rădăcina barei. În minutul 32 Performanța Ighiu are cea mai spectaculoasă fază a meciului, S. Szekely de la 10 metri trimite balonul cu capul în stâlpul stâng al porții, portarul Bodea spectator culege în cele din urmă mingea ce se plimba pe linia porții. În minutul 32 Deva trece în avantaj pe tabelă printr-un gol controversat și validat de arbitrul Teodora Albon, ca urmare a unui ofsaid suspect la Velici pe partea dreaptă. O acțiune ce a devastat flancul stând al apărării Ighiului, R. Cristian, Vajda, Velici și în cele din urmă Tecsi rămas singur cu portarul în careu, înscrie pentru 2-1, scor cu care se încheie prima repriză.

Repriză modestă și o victorie mulțumitoare

Repriza a doua începe cu echipa din Deva jucând parcă mai mult la conservarea rezultatul, cei din Ighiu fără prea multă luciditate pe teren, s-au chinuit atât cât au putut să pericliteze poarta adversă. La 6 minute de la reluarea jocului ,Gîț cere un penalty, arbitrul central vede un fault în atac. Totuși gazdele au câteva acțiuni spectaculoase pe contraatac. În minutul 59 pe un contraatac doi contra unu, Velici îi centrează lui Tecsi care nu ajunge la balon în prima fază, mingea îi revine ulterior și o trimite peste poartă de la 16 metri. Cetate Deva controlează mai bine mijlocul terenului și face o apărare avansată. În ultimul sfert de oră  Bloj are ocazia de a mării avatajul gazdelor scăpat singur spre poartă, dar acesta alunecă, iar portarul Tiuț ieșit în întâmpinare la marginea careului respinge cu dificultate mingea. Au loc schimbări la trecerea timpului pentru gruparea de la poalele Cetății. Vlădia cere și el un penalty în duel cu Bloj, oaspeții mai au câteva acțiuni pe final de meci la centrarea lui Boldea respinsă de Bodea și șutul lui Turuș de la 16 metri peste poartă. Ionică nu mai apucă să intre pe teren, fluierul final consființând debutul cu victorie a lui Viorel Tănase, un test sub presiune și o brigadă de arbitrii care au dat „peste 10% ”gazdelor.

CNS Cetate Deva: R. Bodea – Jude, Kereki, Ad. Dosan, Petrescu, R. Cristian, Vajda(‘7), Bloj, Tecși (’35), Sahru, Velici; rezerve A. Raț, Doboș, Oct. Ionică, Vîrtan, A. Vaștag, M. Lupu, Lintaru. Antrenor Viorel Tănase.

Performanța Ighiu: Tiut  – Gîț (’19), Ov. Turuș, Mintaș, Cherecheș – Boldea, Poiană – Bold, Keita, Făgărășanu – S. Szekely; rezerve Mikloș, F. Himcinschi, E. Cornea, Circov, R. David, Vlădia, S. Turuș.

Declarații, la conferința de presă după terminarea jocului:

„ În primul rând îmi felicit echipa, am pregătit jocul foarte minuțios, știam foarte bine cum joacă în teren i-am vizionat cu două ore înaintea jocului la meciul cu Ripensia, o echipă destul de bună de matură chiar dacă și ei au recondiționat 2 jucători. Au calitate, majoritatea din ei de la mijloc în sus. Am pregătit jocul să blocăm punctele lor forte și să-i surprindem. Am marcat repede la o execuție fantastică a lui Janoș și am avut alte două situații clare de a marca prin Tecsi și din punctul meu de vedere un penalty neacordat la Bloj. Ne-am relaxat puțin după acel penalty nemarcat și au avut situații și au și marcat pe partea dreaptă, jucătorul nostru i-a dat spațiu acolo lui Făgărășanu. Important este am revenit, la 1-1 echipa mea nu a căzut fizic, am revenit și am marcat la o fază în care Tecși a rămas singur cu portarul. Ne-am mai creat ocazii pe contraatac în repriza a doua și cred eu că puteam să închidem jocul prin Velici când a scăpat singur pe partea dreapta. Per  total a fost un joc bun, numai așa se pot lua puncte prin disciplină tactică, cu mult efort și un joc inteligent. Avem foarte mult de muncă, bucuria de azi va fi foarte scurtă, că avem  de mâine foarte mult de muncă, avem un alt obiectiv, cupa, să ne îndeplinim obiectivul. Să fim foarte clari, un joc de cupă se câștigă, nu se joacă. Îmi doream să nu iau gol și le-am spus jucătorilor că premiez acest lucru, pentru că știu că avem calitate de la mijloc în sus. Am găsit la Deva o echipă care știe ce vrea și din punct de vedere tactic și din punct de vedere tehnic și cred eu că există potențial de creștere dar avem mult de muncă. Trebuie să revină și jucătorii accidentați, Pistol și Șaucă. Pistol sigur trei săptămâni va absenta, Șaucă are rupt meniscul , rămâne să vedem dacă va fi opreat sau nu. Foarte important e să gestionăm începuturile de joc, cu finalurile de jocuri.” (antrenor Florin Tănase, CNS Cetate Deva).

„A fost un meci foarte bun tactic, care a închis toate culoarele celor de la Ighiu care foarte periculoși pe faza pe atac a lor. O victorie muncită, câștigată numai pe teren, felicit toată echipa pentru munca depusă și sper să fie un nou început pentru noi și să culegem cât mai multe victorii să avem  o poziție cât mai bună în clasament și încredere cât mai mare între noi pentru că avem nevoie și cum ni s-a spus toată săptămâna  că valoare nu a fost asta a noastră când am început campionatul și am fost un pic mai buni.” ( jucător Janos Vajda, CNS Cetate Deva)

Performanța Ighiu a renunțat la conferința de presă, iar pe antrenorul Adorian Himcinschi l-am găsit în autocar spre final înainte de plecarea oaspeților de la stadion, singur adâncit în scaun și supărat evident de înfrângerea echipei sale. A avut totuși puterea să explice în exclusivitate pentru Ziarul Hunedoreanului, câteva cuvinte despre  eșecul echipei sale:

„Cred că astăzi Deva a meritat victoria, pentru simplul  fapt că și-a dorit-o mai mult. Nu a fost prestația dorită, am primit un gol de portar și al doilea pe o nesincronizare.  Au fost momente în care am avut posesie prelungită, nu am reușit să fructificăm, nu ne-am creat multe ocazii, am suferit pe alocuri. Nu cred că arbitrajul a influențat jocul, nu ne putem lega de acest aspect, cred că trebuia să depindem de noi și să jucăm noi mai bine, să punctăn , să băgăm mingea în poartă și atunci cu siguranță am fi câștigat jocul. Obiectivul nostru rămâne să câștigăm cât mai multe meciuri și vedem la final.” (antrenor Adorian Himcinschi, Performanța Ighiu.)