NATAŢIE/Campionul apelor

Înotătorul hunedorean Alexandru Bădeaţă antrenat de Anca Băjan a cucerit 5 medalii – două de aur, două de argint şi una de bronz – urcând pe podium atât la seniori, cât şi la juniori la Campionatele Naţionale.

12-NATATIE

Înotătorul junior Alexandru Bădeaţă (foto, 18 ani) legitimat la Clubul Sportiv Şcolar Hunedoara unde este antrenat de profesoara Anca Băjan s-a bătut de la egal cu seniorii şi a reuşit să câştige 5 medalii la Campionatele Naţionale ale juniorilor şi seniorilor care s-au desfăşurat săptămâna trecută, de joi până ieri, la Bucureşti.

Bădeaţă a câştigat câte o medalie de aur în probele sale preferate de 200 de metri mixt (02:97,00 minute) şi 400 metri mixt (04:35:70 minute ) rezervată juniorilor rezultate cu care a reuşit să îşi treacă în palmares o medalie de argint în concursul seniorilor la 400 metri mixt şi o alta de bronz la 200 metri mixt. Cea de-a cincia medalie câştigată de Alexandru Bădeaţă a fost de argint şi a fost obţinută în proba de 100 de metri spate, juniori (59,83 secunde). Tot la 100 de metri spate, dar la seniori, Alexandru Bădeaţă a ocupat locul 4, ratând de puţin podiumul.

CSŞ Hunedoara a fost reprezentantă la Campionatele Naţionale ale seniorilor şi juniorilor de 3 sportivi.

Este pregătit pentru Europenele juniorilor

Pentru  Alexandru Bădeaţă de la CSŞ Hunedoara, Naţionalele de la Bucureşti a fost o ultimă verificare înaintea participării la Campionatele Europene rezervate juniorilor, ce vor avea loc între 9 şi 13 iulie, în Olanda unde va concura în patru probe: 100 şi 200 de metri spate, respectiv 200 şi 400 de metri mixt.