HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/Şi-au revenit!

CSM Cetate Deva a câştigat din nou un joc în campionat după cinci etape. VEZI CASETA TEHNICĂ A JOCULUI!

11-HANDBAL

Într-un meci care a contat pentru etapa a VII-a a Ligii Naţionale de handbal feminin disputat aseară în Sala Sporturilor CSM Cetate Deva a învins, scor 25-23, la pauză 14-10 pe Dunărea Brăila.

Într-o singură direcţie

Cu excepţia startului în care Brăila a deschis scorul, jocul a fost condus în permanenţă atât pe teren cât şi pe tabela de marcaj de Deva care a reuşit să se desprindă chiar şi la 6 goluri diferenţă: scor 14 – 8 în minutul 26 şi 20 – 14 (44’).

Dintre elevele antrenorului Gligore Czari s-au evidenţiat golghetera Carmen Cartaş care a marcat 10 goluri dar şi portarul Adrijana Miskovic cu 17 intervenţii salvatoare.

Handbalistele de la Cetate Deva a avut parte de cel mai sigur final de meci în care chiar dacă au evoluat în inferioritate numerică şi au încasat trei goluri la rând nu a avut nicio emoţie că le va scăpa victoria printre degete. Scor final, 25-23

Victorie plătită scump

Însă, nu toate au fost roz în tabăra Cetăţii care pe parcursul jocului a pierdut două jucătoare. Cristina Malac, în prima repriză și Claudia Din-Mojoiu, după pauză au părăsit terenul accidentate, prima fiind transportată cu ambulanţa la Spitalul Judeţean de Urgenţă din Deva.

A fost a doua victorie pentru Cetate Deva în actualul campionat – după succesul din etapa de debut cu Universitatea Neptun Constanţa – care cu 7 puncte se clasează pe locul 10 în Liga Naţională.

Runda viitoare, joi, Cetate Deva va evolua în deplasare la HC Zalău.

[box border=”full”]CASETA TEHNICĂ

CSM Cetate Deva…………………25 (14)

Miskovic, Poenaru şi Suba – portari; Cartaş – 10 goluri (4×7 metri), Simion (5), Petrinja (4), Krnic (3), Şovar (2) şi Malac (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Gligore Czari.

HC Dunărea Brăila………………23 (10)

Perianu – 6 goluri, Czeczi (6-3×7 metri), Moldovan (4), Horjea (3), Irimia (2) şi Gheorghe (2) – jucătoare de câmp.  Antrenor: Alexandrina Soare.

Sala Sporturilor Deva. Spectatori: 400Arbitri: D. Florescu(AG)/A. Stoia(B). Observator FRH: D.Stamatoiu (VL).