5.1 C
Deva
joi, aprilie 18, 2024

HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/Rămas bun cu o victorie

În ultimul joc al campionatului regulat CSM Cetate Deva a învins pe codaşa clasamentului HCM Râmnicu Vâlcea. VEZI REZULTATELE PARŢIALE ALE RUNDEI A XXII-A ŞI CLASAMENTUL LA ZI!

DSC_0471

Sigure de locul 8 handbalistele de la Cetate Deva au început jocul cu dreptul – golghetera Carmen Cartaş a deschis scorul din lovitură de la 7 metri – însă, l-au continuat cu stângul. HCM Râmnicu Vâlcea a egalat şi a preluat iniţiativa până la jumătatea reprizei când Melinda Toth a pus piciorul în prag şi a restabilit egalitatea, scor 7-7 (15’).

Apoi, meciul a curs într-o singură direcţie, spre poarta oltencelor. La pauză, diferenţa a fost minimă, 12-11.

În startul reprizei secunde Cetate şi-a mărit avantajul la 5 goluri şi s-a desprins decisiv între minutele 45 şi 50 când s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor, 25-17!

Astfel, după jocurile rundei a XXII-a Liga Naţională se întrerupe o lună jumătate. Cetate Deva va reveni pe parchetul din Sala Sporturilor în luna mai odată cu meciurile din play-out. Până atunci luna viitoare va juca în Cupa României.

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

CSM Cetate Deva………………………..28 (12)

Portari: Poenaru, Miskovic-portari; Cartaş 10 goluri (5 din 7 metri), Toth (6), Simion (6), Rusu (2) Petrinja (2), Din (1), Şovar (1) – jucătoare de câmp. Antenor: Ioan Mătăsaru

HCM Rm. Vâlcea……………………….23 (11)

Portari: Guiu, Sîntămărean – portari; J. Luca 9 goluri (4 din 7 metri), Gogoriţă (5), Stoicănescu (2), R. Constantinescu (2), Lazarin (2), Ceraşcu (2), Craiu (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Simona Gogârlă.

Arbitri: Giorgiana Doană şi Ana Maria Gociu (ambele din Bucureşti). Sala Sporturilor din Deva. Spectatori: 600