HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/ETAPA A X-A/Speranţe năruite pe semicerc

Sub bagheta unui un nou antrenor CSM Cetate Deva a păşit cu stângul în noul an. A fost învinsă, la limită, de HC Zalău şi este tot mai departe de obiectiv.

12-CETATE1 Într-un joc disputat aseară în Sala Sporturilor şi care a contat pentru etapa a X-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, prima din 2014, echipa CSM Cetate Deva a fost învinsă la doar un gol diferenţă, scor 26-27 de HC Zalău. La pauză a fost 13-16. Acest eşec, al şaselea în actualul campionat, îndepărtează Cetate şi mai mult de obiectiv: calificarea în play-off.

Cartaş, “legată” la mâini

Într-un meci de care disputat în faţa a peste 1.000 de spectatori HC Zalău a fost mai îndrăzneţ şi mai bine organizat mai cu seamă în defensivă acolo unde Bese şi Pintea au anihilat-o în primele 40 de minute de joc pe golghetera Devei şi a Ligii, Carmen Cartaş (foto, la minge).

Scorul a fost deschis de zălăuanca Claudia Constantinescu din lovitură de la 7 metri. A fost egalitate la doar câteva secunde, și de acolo a început o joacă de-a uite avantajul nu e avantajul care a durat până la mijlocul primei reprize atunci când Cetate a reușit să se desprindă la două goluri prin reușitele lui Krinc și Simion, scor, 8 – 6, în minutul 15. De aflfel a fost singura data în întreg jocul când Deva a avut avantaj mai mare de două goluri. Sălăjencele nu s-au timorat. Au revenit în joc şi s-au desprins chiar la 4 goluri distanţă, scor 14-10 (27).

Au ratat un punct în ultima secundă

Repriza secundă a continuat tot cu dominația zălăuancelor care cu om în plus au reușit să marcheze prin aceeași Claudia Constantinescu – tot din lovitură de la 7 metri – care până la final avea să devină cea mai bună marcatoare a jocului. Jocul a continuat să curgă în favoarea celor de la HC Zalău care în minutul 38 avea să se desprindă la 6 goluri – cea mai mare diferenţă – scor 15-21! Finalul a fost incendiar. Cu un forcing de nebănuit Cartaș şi Elisei îşi reintroduc echipa în joc iar Rusu a dus Cetate în avantaj, scor 25-24 (54’). Însă, nu a fost decât o iluzie că Deva poate câştiga jocul sau măcar un punct. În ultima secvență a meciului, Elisei a avut șansa egalări, însă portarul Zalăului Adina Mureșan a parat. Scor final, 26-27.

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

CSM Cetate Deva…26 (13)

Poenaru, Miskovic – portari: Krinc – 6 goluri,  Simion (5),  Elisei Ardean(4), Cartaș (4, 2 din 7 metri), Petrinja (3), Șovar (2), Rusu (1), Toth (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Ioan Băban.

HC Zalău……………27 (16)

Inculeț, M. Mureșan, A. Mureșan – portari; C. Constantinescu – 13 goluri (7 din 7metri), Ciuciulete (5), Trif (3), Beșe (3), Bădiță (2), Şomoi (1)- jucătoare de câmp. Antrenor: Gheorghe Tadici.

Aruncări de la 7m: 2/2, respectiv 7/7-. Eliminări: Tasic (2), Toth, Petrinja/ Pintea (2), C. Constantinescu.

Arbitrii: Anton Drăgănescu şi Adrian Eremia (ambii din Târgu Jiu). Sala Sporturilor din Deva. Spectatori: 1.100.