HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/Dulce revedere! Victorie pe ritm de tobe

Într-un meci care a contat pentru etapa a II-a a Ligii Naţionale, CSM Cetate Deva a învins, scor 36-21, pe CSM Ploieşti. Gazdele au fost în avantaj şi la pauză.

_MG_8866

În prima revedere oficială cu proprii suporteri,  după revenirea în Liga Naţională echipa de handbal feminin CSM Cetate Deva a fost punctată cu o victorie la 15 goluri diferenţă!

Start fals

În faţa unui public numeros şi susţinute frenetic de o galerie gălăgioasă, cum nu au avut poate niciodată, handbalistele devence au intrat mai greu în joc. CSM Cetate a ratat primele 7 acţiuni de atac! Perioadă în care SCM Ploieşti a marcat de 4 ori, scor 0-4 (minutul 7) fapt care l-a determinat pe tehnicianul Devei, Eden Hairi să ceară oprirea jocului pentru a schimba tactica. Şedinţa de la marginea terenului a dat roade imediat. Cartaş şi Elisei-Ardean au redus din diferenţă însă Cetate a trecut pentru prima dată în avantaj abia în minutul 28, scor 15-14.

Repriză de vis

După pauză situaţia s-a schimbat radical iar pe teren a existat o singură formaţie: Cetate Deva! Jucătoarele antrenate de Eden Hairi şi Gheorghe Ionescu parcă şi-au hipnotizat adversarul şi au făcut legea pe teren. Între minutele 45 şi 54 au marcat 9 goluri la rând fără să primească vreo unul! perioadă în care s-a înregistrat şi cea mai mare diferenţă de scor: 35-19 (54). De toată isprava au fost şi cei 3 portari ai Cetăţii care pe tot parcursul jocului au avut intervenţii salvatoare cu un plus pentru Tănase care a parat şi două lovituri de la 7 metri (55 şi 60).

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

CSM Cetate Deva……….36 (18)

Miskovic (6 intervenţii), Poenaru (2 intervenţii) şi Tănase (4 intervenţii) – portari; Cartaş – 7 goluri (1 din 7 metri), Rusu (7), Elisei (6 – 2 din 7 metri), Krnic şi  Mojoiu (ambele câte 5), Tasic (3), Toth (2) şi Simion ( 1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Eden Hairi.

CSM Ploieşti……………….21 (14)

Cristescu (4 intervenţii), Ifrim (2 intervenţii), Vişan – portari;  Kohan 9 goluri (2 din 7 metri), R. Anghelina (5), Iovănescu (2), Zamfirescu (2), Dincu (1), Ştefan (1), Bidaşcu (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Mircea Anton.

Arbitrii: Alexandru Blaş şi Marius Ghiorghişor (ambii din Bucureşti). Sala Sporturilor din Deva. 600 de spectatori.