vineri, martie 29, 2024

HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/CETATE DEVA/S-a lasat păgubaş!?

Pentru prima dată în actulul sezon patronul Cetăţii Deva, Marian Muntean admite că obiectivul echipei este compromis.

RESEMNAT. Până miercuri seara patronul Cetăţii Deva, Marian Muntean era optimist că echipa s-a va reuşi calificarea în play-off acum nu mai crede. Foto: ZIARUL HUNEDOREANULUI

După egalul de la Vâlcea, scor 29-29, din ultima etapă a turului nimeni de la Deva nu mai crede în realizarea ţelului în acest sezon: clasarea pe locurile 1-6.

CSM Cetate Deva nu a reuşit să învingă nici pe HCM Râmnicu Vâlcea, codaşa Ligii Naţionale cu doar două puncte, şi a încheiat prima parte a campionatului pe locul 9 la 9 puncte distanţă de prima poziţie care duce în play-off. Semieşecul în faţa noii echipe a Vâlcei l-a dezamăgit la culme pe finanţatorul Cetăţii, Marian Muntean (foto).

“Nu am cuvinte să spun ce simt și ce cred. Acum am dezamăgirea ratării obiectivului și nu mai iau în calcul decât două lucruri care nu privesc direct echipa, clubul:  îmi doresc ca din 27 ianuarie Gaţu să nu mai fie preşedintele Federaţiei iar Tadici să fie înlăturat de la Naşională”, a spus preşedintele Cetăţii, Marian Muntean.

O remiză cât o înfrângere

Altfel, revenind la jocul din etapa a XI-a handbalistele devence s-au umplut de ruşine miercuri seară la Râmnicu Vâlcea.  Gazdele au avut inițiativa timp de 30 de minute și a intrat la vestiare cu un avantaj de trei goluri, scor 17-14, însă în repriza secundă în mai puțin de un sfert de oră avantajul a fost risipit (22-22, minutul 44). Mai mult, Natalia Krnic a dus pe Cetate Deva în avantaj (26-24, minutul 53), dar oaspetele au evoluat slab în final și au permis HCM-ului să revină și chiar să aibă șansa ultimului atac fără a reuși însă să îl fructifice. Scor final, 29-29.

Cifra

3

remize, cele mai multe dintre echipele din Liga Naţională, are Cetate Deva în tur

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

HCM Rm. Vâlcea………….29 (17)

S. Luca 14 goluri, Tamaș (4), Cherăscu (3), R. Constantinescu (2), Lzarin (2), Chirilă (1), Mitrovic (1), Vădineanu (1), Craiu (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Simona Gogârlă.

CSM Cetate Deva…………. 29 (14) 16-FOTO MIC

Elisei-Ardean – 9 goluri (foto mic), Krnic (6), Simion (5), Tasic (5), Cartaș (4) – jucătoare de câmp. Antrenor: Ioan Băban.

Arbitri: Teodor Şerbu şi Andrei Vasilescu (ambii din Bucureşti). Sala “Traian” Râmnicu Vâlcea. Spectatori: 1.000.