HANDBAL FEMININ/LIGA NAŢIONALĂ/AL DOILEA EŞEC LA RÂND PENTRU CETATE DEVA.Ce gust are victoria?

Fetele de la CSM Cetate Deva au ajuns la al treilea joc fără victorie în campionat. VEZI REZULTATELE ETAPEI A V-A ŞI CLASAMENTUL LA ZI!

GOLGHETERA ECHIPEI. La Cluj, Cetate a dat cea mai bună marcatoare a jocului, Carmen Cartaş cu 9 goluri – toate din acţiune. Foto: ZIARUL HUNEDOREANULUI.

Echipele CSM Cetate Deva şi Universitatea Jolidon Cluj au deschis runda a V-a a Ligii Naţionale feminine. Cele două echipe aveau obiective diferite înaintea jocului direct: Clujul ţintea prima victorie pe teren propriu iar Deva primul succes extern. La final câştig de cauză au avut gazdele. Prima repriză a fost una echilibrată chiar dacă mai mereu Cetate Deva a fost în avantaj pe tabela de marcaj – scor 2-4 în minutul 8, 5-8 (13) sau 13-15 (27) – dovadă scorul la pauză, 15-15.

Gazdele s-au desprins în repriza a doua

Clujul a preluat conducerea pe tabelă imediat de la reluare, profitând și de două eliminări primite de devencele Antoce și Ardean-Elisei, scor 17-15 (34) și n-au mai cedat-o până la final, având chiar și un avantaj de șase goluri, cu opt minute înainte de final 27-21 (52). Scor final 29-27! A fost al treilea joc la rând în campionat fără victorie pentru Cetate Deva care acum este pe loc de play-out.

[box border=”full”]

CASETA TEHNICĂ

„U” Jolidon Cluj…………… 29 (15)

Mazareanu, Enache – portari; Chintoan – 6 goluri, Ani-Senocico (6-5 din 7m), Ivan (5), Florea (4), Tetean (4), Laslo (2), Tivadar (1), Vintila (1) – jucătoare de câmp. Antrenor: Horaţiu Paşca.

CSM Cetate Deva…………. 27 (15)

Miskovic, Poenaru, Tănase – portari; Cartaş – 9 goluri, Tasic (5), Ardean-Elisei (4- 2 din 7m), Antoce (4), Rusu (2), Lazar (1), Simion (1), Krnic (1), Bîrsan, Şovar, Din – jucătoare de câmp. Antrenor: Eden Hairi.