HANDBAL FEMININ/CUPA ROMÂNIEI 2014/Cetate Deva eliminată de la 7 metri

CSM Cetate Deva a părăsit competiţia după doar un singur joc fiind învinsă CS “U” Ştiinţa Bucureşti. VEZI REZULTATELE DIN OPTIMI ŞI PROGRAMUL SFERTURILOR DE FINALĂ DE AZI!

16-ELIMINARE

Bomba optimilor de finală ale Cupei României 2014 la handbal feminin a fost detonată în meciul CSM Cetate Deva – CS “U” Ştiinţa Bucureşti. Echipa de ligă secundă CS “U” Ştiinţa Bucureşti (locul 4 în Seria A a Diviziei A), s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins, de la aruncările de la 7 metri, scor 23-22, formaţia de Liga Naţională, CSM Cetate Deva.

CSM Cetate Deva şi CS “U” Ştiinţa Bucureşti au terminat la egalitate după 60 de minute, scor 19-19. Bucureştencele au egalat în ultima secundă după ce Marina Stancu a transformat o aruncare de la 7 metri. Echilibru pe tabelă a fost şi la pauză, scor 9-9.

Au marcat pentru Cetate Deva: Cartaș 8 goluri, Petrinja (4), Din (3), Simion (2) şi Șovar (2). La aruncările de la șapte metri au marcat: Popescu, Bălan, Stancu și Leahu pentru Bucureşti respectiv Șovar, Petrinja și Din pentru Cetate.  Au ratat: Puta, respectiv Lazăr și Simion.