FOTOGALERIE/ARTE MARŢIALE/Au cucerit lumea!

11 dintre cei 12 karateka – fete şi băieţi – legitimaţi la Clubul Sportiv Ryu-Do Deva care au făcut parte din lotul care a reprezentat România la Campionatul Mondial de Karate Tradiţional Shotokan-Fudokan 2013 care s-a desfăşurat în localitatea Walcz din Polonia au urcat cel puţin o dată pe podiumul de premiere.

12-RYU DO

În total sportivii de la CS Ryu-Do Deva pregătiţi de Sensei Teodor Telembici – 6 DAN au câştigat 30 de medalii dintre care: 16 de aur, 8 de argint şi 6 de bronz.

Doi cvintupli mondiali

Cei mai medaliaţi dintre karateka de la CS Ryu Do Deva au fost juniorii Florea Şerban care a câştigat 7 medalii – cvintuplu campion mondial şi dublu medaliat cu bronz – şi Toma Telembici care a cucerit 6 medalii – cvintuplu campion mondial şi o medalie de argint.

Celelalte 6 titluri mondiale au revenit Dianei Bretotean – două medalii de aur – lui Sergiu Olariu – două medalii de aur şi două medalii de argint, Ioanei Martin – o medalie de aur şi una de bronz – şi Paulei Sevastiţa. Evoluţii apreciate cu medalii au avut şi sportivii: Antonio Suba – două medalii de argint, Medela Bejan – o medalie de argint şi una de bronz, Iulian Ţurcanu şi Remus Anghel – ambii câte o medalie de argint şi Raul Şortan – două medalii de bronz. În total karateka din România au câştigat un număr record de medalii: 187! din care 94 de aur, 50 de argint şi 43 de bronz.

“A fost cea mai fructuoasă participare din totdeauna a României la un Campionat Mondial. Talentul, munca şi seriozitatea în antrenamente a sportivilor noştri au dus din nou România în fruntea ierarhiei pe naţiuni ceea ce tinde să devină o obişnuinţă”, apreciază Sensei Teodor Telembici.

Participare numeroasă! Aproape o mie de kimonouri

La cea de-a V-a ediţie a Campionatului Mondial de Karate Tradiţional Shotokan-Fudokan 2013 de la Walcz, Polonia au participat în total 853 de sportivi din 23 de ţări care s-au întrecut sportivii la toate categoriile de vârstă (copii, cadeţi, juniori, tineret şi seniori). Campionatul Mondial de la Walcz (Polonia) a fost a doua competiţie de mare anvergură la care karateka de la CS Ryu Do Deva au participat în acest an după Campionatul European de la Caorle (Italia), unde au câştigat în total 14 medalii: 11 de aur, două de argint şi una de bronz.