FOTBAL/BARAJ DE PROMOVARE ÎN LIGA A III-A/MECI TUR/Le-au dat cu terenul în cap

CNS Cetate Deva este la 90 de minute de accederea în Liga a III-a după ce, sâmbătă, a învins clar pe Gilortul Târgu Cărbunești în prima manșă a dublei din barajul de promovare. Golgheterul Devei, Adrian Pribac, a fost omul meciului, a marcat 4 goluri.

DEVASTATOR! Ofensiva Devei a creat degringoladă în careul Gilortului la fiecare atac.

Campioana județului Hunedoara la fotbal, CNS Cetate Deva, este pe cale să rupă “blestemul” care în precedenții 6 ani a blocat echipele hunedorene la  barajul de promovare în fotbalul divizionar.

Avantaj greu de întors

Sâmbătă după-amiază, pe o căldură sufocantă peste 3.000 de oameni au venit la stadionul “Cetate” pentru a-i conduce pe profesorul Marius Sîrbu și elevii săi spre Liga a III-a.

Startul jocului dintre CNS Cetate Deva și Gilortul Târgu Cărbunești a fost unul neașteptat pentru gazde care, pentru un moment, au rămas fără aer, după ce olteanul Frățilescu a deschis scorul din lovitură liberă de la 35 de metri, în minutul 6.

Devenii nu s-au pierdut cu firea. Din contra, s-au mutat cu totul în jumătatea de teren a Gilortului de unde nu au mai ieșit decât la final după ce au marcat 8 goluri!

“Alb-albaștrii” au întors scorul până la pauză cu “dubla” lui Adi Pribac în minutele 18 și 39 și Ungureanu (‘29).

În partea a doua a jocului la rampă a apărut Dan Suciu care cu execuții simple a destabilizat total defensiva oltenilor (’51 și ‘56). Pribac a apărut din nou decisiv în fața porții pentru a urca scorul la 6-1 (‘64) și un „assist” pentru  Boloș (‘72). Oaspeții au avut o tresărire palidă de orgoliu și au redus din diferență prin Priescu, însă ultimul cuvânt l-a avut tot Pribac care a stabilit scorul final, unul categoric și aproape imposibil de întors în retur, în minutele de prelungire – bară-gol.

CASETA TEHNNICĂ

CNS Cetate Deva…………………………………8 (3)

Iancău – Vîrtan, Șumuțiu (cpt.) (‘75 Kelemen), Dosan, Doboș – Lintaru, J. Vajda, Chelariu, Ungureanu (‘68 Boloș) – Pribac (‘92 Pârva), D. Suciu (‘88 Cărăvan). Antrenor: Marius Sîrbu.

GILORTUL Tg. Cărbunești…………………..2 (1)

Constantinescu – Brandibur (‘42 Predei), Gioagă, Lucean (‘57 Tarhat), Fugaru – Negrea, Barbu, Frățilescu, Buga (‘46 Almăjanu) – Găman (cpt.) – Priescu. Antrenor: Marius Ionel.

Au marcat: Pribac (‘18, ‘39, ‘64, ‘91), Ungureanu (‘29), D. Suciu (‘51, ‘56), Boloș (‘72) / Frățilescu (‘6), Priescu (‘73)

Arbitru: Sergiu Popa. Asistenți: Adrian Mărginean și Florin Potora (toți din Aiud). Stadion: „Cetate”. Spectatori: 3.500