-0.8 C
Deva
vineri, aprilie 19, 2024

BOX AMATOR/Aur semiuşor

Hunedoara a avut un boxeor pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Campionatul Naţional al juniorilor.

BOXAMATOR

Pugilistul hunedorean Sorin „SOTE” Dobondi (foto, 16 ani) legitimat la Clubul Sportiv Şcolar Hunedoara a încheiat anul competiţional în forţă: a câştigat titlul de campion naţional de juniori de data aceasta la categoria 60 de kilograme – semiuşoară.

Turneul Final al Campionatului Naţional de box rezervat juniorilor s-a disputat săptămâna trecută pe ringul instalat în sala „Olimpia” din Bucureşti de pe care elevul maestrului Ilie Captari, Sorin Dobondi a coborât de trei ori învingător. La puncte. A fost prima competiţie în care hunedoreanul a boxat la categoria semiuşoară.

„Sorin a fost cel mai bun la categoria lui, însă în toate cele 3 meciuri s-a impus cu greu. Nu s-a pregătit cum trebuie pentru această competiţie, însă  una peste alta important este că la final Sote a reuşit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului”, a spus antrenorul Ilie Captari.

„Sunt bucuros şi mulţumit că am câştigat un nou titlu de campion. 2013 a fost un an bun pentru mine”, a spus şi Sorin Dobondi care în acest an a câştigat încă o medalie de aur la Cupa României dar şi medalia de bronz la Campionatul Mondial al juniorilor de la Doneţk, Ucraina, ambele la categoria 57 kilograme.

„Sote” a luat aur Naţional – primul la juniori – şi în 2012.