FOTOGALERIE/AUTOMOBILISM/VTM STRAJA!/Un bănăţean a fost “fruncea” pe Straja

Lupta la vârf la “Cupa VTM Straja 2014” disputată ieri s-a dat la sutimi de secundă! Cursa nu a fost lipsită de incidente. Un pilot a lovit un parapet iar maşina s-a răsturnat. VEZI CARE A FOST CEL MAI RAPID BOLID!

FOTOGALERIE DE CRISTI VATAVU ŞI SAMI TAMAS

Învingător al cursei de Viteză pe Traseu Montan “Cupa VTM Straja” 2014 a fost pilotul Bogdan Cuzma (foto), din comuna Dumbrăviţa judeţul Timiş care la bordul bolidului său Renault Clio a parcurs traseul lung de 3 kilometri în 1 minut 55 secunde şi 3 sutimi. Pe locul 2 s-a clasat favoritul gazdelor, Cornel Gărdean din Haţeg (Mitshubisi EVO 4), cu timpul de 1 minut, 55 secunde şi 13 sutimi. Pe locul 3 la OPEN s-a clasat Elisei Groza din Alba Iulia (Mitshubisi EVO 10, 02:04,58 minute).

Învingătorii pe Clase

Bogdan Cuzma s-a impus şi la Clasa H2 (1600-2000 cmc;) dar şi la 2RM (două roţi motrice). Cornel Gărdean a fost primul la Clasa H4 (peste 3000 cmc;). Dan Adrian Măduţa din Brad (Peugeot 306) s-a clasat pe locul 1 la Clasa H3 (2000-3000 cmc;), iar Andrei Uram din Oradea (Mazda 232F), a fost primul la Clasa H1 (până la 1600 cmc). Mihăiţă Adrian Frandoş din Petroşani (Renault Clio) a fost cel mai bun dintre cei 18 debutanţi iar la cei nici 9 ani ai săi Bogdan Duma din Cluj Napoca (Renault Clio Coupee) a fost cel mai bun junior.

36 de piloţi majoritatea din judeţul Hunedoara dar şi din Timiş, Alba, Bihor, Gorj, Dolj şi Cluj au luat startul „Cupei VTM Straja” a doua etapă a campionatului judeţean de Viteză pe Traseu Montan Hunedoara. „Cupa VTM Straja” 2014 a fost organizată de Automobil Club Român şi Clubul Sportiv Auto Karting Hunedoara cu sprijinul Consiliului Judeţean Hunedoara şi a Primăriei Lupeni.[box border=”full”]

Bolidul cu Nr. 666 s-a răsturnat!

Cursa de Viteză pe Traseu Montan „Cupa Straja” 2014 a fost întreruptă la finalul primei manşe de concurs după ce cel mai puternic bolid s-a izbit de un parapet şi s-a întors cu roţile în sus. Pilotul gorjean Alexandru Dăianu din Turceni la bordul unui  Audi S3 de 580 cai putere care a concurat cu numărul 666 a fost protagonistul singurului accident de pe traseul „Cupei VTM Straja” 2014. Între punctele de control 2 şi 3 înaintea unui viraj la dreapta Dăianu a pierdut controlul bolidului său cu care în încercarea de al redresea s-a balansat pe şosea iar mai apoi s-a izbit de parapet. În urma impactului maşina s-a întors cu roţiile în sus în mijlocul şoselei (foto). DSC_0299Pilotul care a acuzat dureri în piept şi la braţul drept a fost scos din maşină de spectatori care asistu de pe marginea traseului la cursa de viteză. Mai apoi el a primit primele îngrijiri medicale de la un echipaj SMURD, însă a refuzat să fie dus la Spitalul de Urgenţă din Petroşani.