ARTE MARŢIALE/KARATE/Eric Şoş renunţă la competiţii

Decizie surprinzătoare luată de karateka hunedorean Eric Şoş care a anunţat că anul viitor nu va mai participa la niciun concurs. Anunţul a fost făcut la puţin timp după ce Erica reuşit să câştige primele medalii în competiţiile internaţionale rezervate seniorilor.

12-PAUZA

Karateka hunedorean Eric Şoş (foto, 19 ani), cu dublă legitimare la Cluburile Sportive Elite Center Hunedoara şi Universitatea Craiova a avut parte de un final de an plin de reuşite pe plan sportiv.

În urmă cu o lună Eric Şoş a obţinut primele rezultate internaţionale în competiţiile rezervate seniorilor la mai puţin de un an de când a urcat în categorie.

A câştigat patru medalii între care una din aur şi trei de bronz la kumite individual şi cu echipa României la cea de-a VI-a ediţie a Campionatului European de Karate Shotokan desfăşurat la Tirana, în Albania.

Succesul de la Europene a fost dublat de alte două medalii de bronz în probele de kumite individual şi kumite echipe pe care Eric Şoş le-a câştigat la Campionatul Naţional de Karate Interstiluri pentru minicadeti cadeţi şi Under 21 de la Bucureşti.

Se pregăteşte intens pentru BAC

După aşa rezultate sportivul spune că se impune o pauză competiţională şi că nu va participa la niciun concurs în 2015. Are un motiv foarte bine întemeiat.

“Din punct de vedere competiţional o s-o las mai uşor la anul. În 2015 voi da examenul de Bacalaureat pentru care vreau să mă pregătesc foarte bine. Asta nu înseamnă că voi renunţa la karate. Nici gând. Mă voi antrena la fel ca până acum şi zi de zi voi coordona antrenamentele mai micilor mei colegi”, a spus Şoş.

Eric Şoş practică artele marţiale de 13 ani perioadă în care a câştigat peste 140 de medalii şi 40 de trofee în competiţiile interne şi internaţionale.

În paralel Eric Şoş este şi instructor de karate şi licenţă de arbitru.