LIGA 3. Etapă fără victorie pentru echipele din judeţ

Runda a XVIII-a din Liga 3 de fotbal nu a fost deloc favorabilă celor două echipe hunedorene care evoluează în acest eşalon.

Jucând cu două pretendente la promovare, formaţiile din judeţul nostru au reuşit să obţină doar un punct din cele şase puse în joc.

Fără antrenor, Deva a ţinut în şah liderul

Primii care au intrat pe teren au fost cei de la Cetate Deva, care au întâlnit, pe teren propriu, liderul seriei a IV-a, Şoimii Lipova. Pentru deveni meciul s-a disputat în condiţii speciale, în preziua jocului antrenorul principal Ioan Petcu, prezentându-şi demisia, ca şi staff-ul său, de altfel, pe banca celor de la cetate stând, ca interimar, Ciprian Luca. Cu toate acestea, gazdele au început bine jocul şi au deschis scorul rapid, în minutul 7, când Roşie a avut o incursiune în atac pe stânga, a centrat la limita careului mic şi Lupu, pe fază, a trimis în poartă. Egalarea a venit la fel de repede, în minutul 9, când Rusu a înscris după o acţiune personală. 1-1 a fost scorul la pauză, prima repriză fiind destul de săracă în fotbal, însă mitanul secund a fost mult mai palpitant. După mai multe ratări, devenii trec din nou în avantaj, în minutul 58, când Boldea a executat în careu un corner de pe dreapta şi Lupu a trimis cu capul în poartă de la opt metri. Din păcate pentru Cetate, echipierii săi nu au putut specula momentele de derută ale liderului, care, apoi, a echilibrat jocul. Partida părea să curgă spre un succes al devenilor, meriat, de altfel, dar gazdele au avut, din nou, ghinion, pe final de joc, în al patrulea minut de prelungire Trabalka făcând 2-2, profitând de o greşeală a portarului Anton, care a scăpat o minge în faţă. Oricum, după jocul prestat, Deva a arătat că nu merită să fie pe loc retrogradabil, 14, cu 19 puncte, iar Lipova, cu 39 de puncte, a fost cam departe de pretenţiile unui lider, lucru recunoscut, după meci, şi de tehnicianul arădenilor. „Nu am fost azi în cea mai bună dispoziţie, mai ales în prima repriză. Nu ne-am creat ocazii, am şi luat goluri uşor, unul pe contraatac cu o minge lungă, celălalt la un corner. Am întâlnit un adversar arţăgos, care s-a aşezat pe două linii, dar trebuia să ne aşteptăm la asta, cu noi toată lumea joacă la sacrificiu acum, când suntem pe locul întâi. Până la urmă e un punct scos în deplasare, chiar dacă trebuia să câştigăm acest meci. Ne aşteaptă în continuare jocuri foarte grele, chiar etapa viitoare, cu Dumbrăviţa. Avem adversari foarte puternici la promovare, Cugirul, Reşiţa, Crişul, Cermei, toate sunt echipe bune”, a declarat Flavius Sabău, antrenorul de la Şoimii Lipova. De partea cealaltă, devenii speră să scape de ghinion. „Am făcut 2 – 2 cu prima clasată din serie, Lipova, o echipă foarte bună. Suntem disperaţi după puncte, alergăm după orice punct, cu orice echipă, şi din această disperare s-a născut acel plus arătat în meciul de astăzi, când echipa a arătat pe teren supermotivată. Marea durere este că iarăşi am primit gol în ultimul minut, la asta mai trebuie să lucrăm. Nici nu ştiu ce să mai zic, că e lipsă de concentrare, că e ghinion. Avem şi o echipă foarte tânără, 21,9 ani media de vârstă. Oricum, locul 14 pe care îl ocupăm în prezent nu reflectă în nici un caz valoarea echipei. De luni încolo sper să avem şi antrenor, să aibă timp să îi cunoască pe băieţi până la meciul din etapa viitoare, cu Unirea Alba Iulia”, a declarat, după meci, Daniel Simina, preşedintele celor de la Cetate Deva. Cei de la Alba, locul 9, cu 23 de puncte, au remizat acasă, scor 1-1, cu o altă formaţie din subsolul clasamentului, Millenium Giarmata (locul 12, cu 22 de puncte), fiind şi ei prinşi în hora retrogradării.

Hunedoara, înfrângere la Cugir

CS Hunedoara a jucat cu o altă pretendentă la promovare, Metalurgistul Cugir, dar pe terenul acesteia din urmă. Debutul de joc a fost dezastruos pentru trupa de pe Cerna, care a încasat două goluri în mai puţin de cinci minute. Cugirul a deschis scorul în minutul 2, prin Făgărăşanu, care a înscris din mijlocul careului mare, după o centrare a lui Vitinha, şi şi-a dublat avantajul 120 de secunde mai târziu prin Dicu, care a fructificat o lansare excelentă a lui Şaucă, 2-0 pentru Metalurgistul fiind scorul la pauză. Hunedorenii au sperat la o revenire la începutul reprizei secunde când, în minutul 52, au redus din handicap prin autogolul lui Necşulescu, care a avut o intervenţie nefericită la un balon banal şi şi-a trimis mingea în propria poartă, dar la faza imediat următoare Făgărăşanu, după o acţiune personală, a refăcut ecartul de două goluri, stabilind şi scorul final, de 3-1 pentru Metalurgistul Cugir. “O victorie importantă și meritată, împotriva unui adversar bun. Felicit jucătorii, pentru că au înțeles că niciun meci nu e câștigat dinainte, am avut atitudine și concentrare. Am făcut repede 2-0, am avut neșansa să primul gol la o execuție nefericită, dar am reglat repede lucrurile“, a declarat, după meci, Călin Moldovan, antrenorul Cugirului. După acest meci Cugirul este pe 3, cu 35 de puncte, la fel ca şi a doua clasată, Şcolar Reşiţa (victorie acasă cu cvasiretrogradata CSM Lugoj, antepenultima în clasament, cu 6 puncte), dar şi a patra, ACS Dumbrăviţa (succes în deplasare la limită, cu 3-2, pe terenul „lanternei roşii”, CS Ocna Mureş, cu doar două puncte). În schimb, însă Hunedoara este, şi ea, tot la retrogradare, ocupând locul 10, cu 23 de puncte, trupa de pe Cerna urmând a întâlni, în etapa viitoare, cea de XIX-a, pe teren propriu, pe a doua clasată, Şcolar Reşiţa. „Am început slab, am luat două goluri în primele patru minute. După aceea s-au liniştit lucrurile, am mai echilibrat situaţia, însă am avut în faţă un portar în zi senzaţională. Am reuşit să marcăm în repriza la doua la un corner, a fost de fapt un autogol al lor, un şut deviat în propria poartă. Din păcate după numai un minut am primit gol din nou. Am fost visători în apărare, acesta e cuvântul, în acest meci. Acum trebuie să uităm cât mai repede acest joc şi să pregătim partida din etapa viitoare. Avem nevoie să câştigăm acasă cu Reşiţa, sincer mă interesează mai mult punctele de pe teren propriu. Vedeţi că toate echipele care se aflau în urma noastră în clasament au scos punct sau puncte în această etapă”, a spus la finele jocului de la Cugir Mircea Alic, antrenorul principal de la CS Hunedoara. Celelalte echipe care luptă pentru evitarea retrogradării au avut o rezultate bune. Astfel, CSC Ghiroda, locul 11, cu 22 puncte, a învins, clar, acasă, cu 4-0, pe Gloria Cermei, echipă lipsită de griji, clasată pe poziţia a cincea, cu 34 de puncte, iar Industria Galda, locul 13, cu 21 de puncte, a obţinut o victorie surprinzătoare în deplasare, cu scorul de 2-1, la Naţional Sebiş, locul 7, cu 29 de puncte.

Caseta 1

Cetate Deva – Şoimii Lipova 2 – 2 (1 – 1)

Au marcat: Lupu (min. 7, 58), respectiv Rusu (min. 9), Trabalka (min. 90+4)

Deva: Anton – Jude (min. 46 Mirică), Radak, Dina, Roşie – Kelemen, Boldea, Mărmăneanu (min. 70 Bărâcă), Tegbo (min. 76 Cocan) – Lupu (min. 90 Miculete), Muscă. Antrenor: Ciprian Luca

Lipova: Filip – Savin (min. 46 Gherasim), Tolmbaye, Vasiu, Filimon – Poiană, Lazea (min. 46 Popa), Istrate (min. 76 Burlă), Rusu – Sulea, Trabalka. Antrenor: Flavius Sabău

Caseta 2

Metalurgistul Cugir – CS Hunedoara 3-1 (2-0)

Au marcat: Făgărăşanu (min. 2, 53), Dicu (min. 4), respectiv Necşulescu (min. 52 autogol)

Cugir: Crivăț – Dohotariu, Morariu, Grozav, Vitinha – Șaucă, Bold, Necșulescu (min. 82 Neagu), Dicu – Păcurar, Făgărășanu (min. 78 Cîrstean). Antrenor: Călin Moldovan.

Hunedora: Cobliș – Cr. Creciunesc, Dulap, Dan, Doboș (min. 51 Tecsi) – Bularda, Cristian, Marinca, D. Creciunesc (min. 68 Bloj) – Marcu (min. 46 Tătulea), Vasinc.  Antrenor: Mircea Alic.