FOTBAL, Liga a III-a: Succes nemeritat al Timişoarei la Deva

Cel mai aşteptat meci de către microbiştii deveni al turului de campionat, cel cu ASU Poli Timişoara, s-a desfăşurat vineri după – masă, pe stadionul „Cetate” din municipiul de reşedinţă al judeţului Hunedoara.

Oaspeţii, ceva mai buni în prima repriză

CNS Cetate Deva, locul 12 în seria a IV-a a Ligii a III-a de fotbal a întâlnit, pe teren propriu, liderul campionatului, ASU Poli Timişoara, echipa suporterilor din capitala Banatului. Tribuna stadionului „Cetate” din Deva a fost foarte animată, suporterii Timişoarei, făcând spectacol, ca la orice deplasare a lor şi câştigând, prin neprezentare. s-ar putea spune, duelul cu inexistenta galerie a gazdelor. Pe teren, însă, nu s-a văzut diferenţa de 11 locuri dintre cele două combatante. După un prim sfert de oră de tatonare, prima ocazie este înregistrată în contul oaspeţilor, liderii campionatului, totuşi, în minutul 17, când Vucea pătrunde pe dreapta şi şutează din careu pe colţul scurt, Iancău respinge şi acelaşi jucător reia peste poartă. Replica Devei vine în minutul 20, când Lintaru, lansat de Şaucă, pasează la bara a doua, Făgărăşanu recentrează în faţa porţii dar mingea nu este reluată de nimeni. Balonul ajunge în posesia oaspeţilor, este trimis în terenul celor de la CNS Cetate şi Giuricici şutează de la 16 metri la colţul lung, puţin pe lângă poartă. În minutul 23 Ghinescu, cel mai bun jucător al Timişoarei, şutează din careul mic, dar Iancău respinge în bară. Gazdele încearcă, şi ele, o şarjă ofensivă şi, în minutul 30, Şaucă, bine lansat în adâncime, ratează preluarea balonului dintr-o poziţie favorabilă şi iroseşte o bună oportunitate de a deschide scorul. Acest lucru îl vor reuşi timişorenii, în minutul 33, când Iancău nu mai are ce face la şutul imparabil al lui Vucea, din careul mare, în urma unui serviciu foarte bun al lui Ghinescu.

Gazdele nu resimt şocul şi presează pentru a egala. Astfel, în minutul 38 Lintaru îi întoarce cu capul lui Pribac, dar şutul acestuia, din afara careului şi destul de slab, este reţinut de Burtic. Apoi, câteva zeci de secunde mai târziu, Făgărăşanu centrează de pe dreapta, iar Lintaru reia cu capul, din careul mic, dar pe lângă poartă. Şi, totuşi, finalul primei reprize aparţine bănăţenilor care au ratat despărinderea pe tabela de marcaj în minutul 44, când Ghinescu centrează şi Giuricici reia cu latul la colţul lung, însă Iancău respinge, Timişoara, intrând, astfel, la cabine cu scorul de 1-0.

Învinşi pe final

Mitanul secund debutează cu gazdele în atac, iar şutul lui Pribac, puţin din afara cerului mare, este reţinut de Burtic. Apoi, în minutul 49, s-a derulat cea mai cintroversată fază a jocului, gazdele acuzând o poziţie afară din joc. Atunci Tulcan îl lansează pe Ghinescu, care părea a fi scos din offside de Doboş iar mijlocaşul Timişoarei, singur cu Iancău, înscrie simplu din careu, pe colţul scurt, ducând scorul la 2-0 pentru oaspeţii. Şi, când mai toată lumea credea că va urma un galop de sănătate al oaspeţilor, devenii îşi revin, dominându-şi copios mai cotaţii adversari. În minutul 53, Lintaru îi pasează lui Pribac, care şutează slab, balonul fiind reţinut de Burtic. Portarul oaspeţilor are şi noroc, în minutul 60, când bâlbâie o minge la un corner al devei, dar reuşeşte, până la urmă, să reţină. Vin apoi, patr minute de foc pentru apărarea Timişoarei, cei de la CNS Cetate ratând tot atâtea ocazii. În minutul 63 Şaucă scapă pe dreapta, îl depăşeşte în viteză pe adversarul direct, şutează din unghi la colţul scurt, dar mingea trece puţin pe lângă poartă. Apoi urmează un şut al lui Făgărăşanu, blocat de un fundaş advers. La faza următoare Lintaru alunecă în careuu în momentul şutului, balonul ajunge, însă, la Făgărăşanu, care ratează ţinta dintr-o poziţie bună. În minutul 66 a fost o altă fază intereantă: Şaucă centrează în careul marem Lintaru, în duel cu adversarul său direct, cade în tentativa sa de a ajunge la minge, dar nu se acordă penalty, deşi un arbitru care ar fi mers pe obişnuitul „cinci la sută pentru gazde” ar fi pus balonul pe punctul cu var. Inevitabilul se petrece în minutul 70, după o fază de atac prelungită a devenilor. Pribac reia cu capul, Burtic respinge, Kelemen nu reuşeşte să înscrie cu poarta goală, mingea ajunge la Făgărăşanu, care de la 14 metri înscrie cu un şut în colţul scurt, reducând din diferenţă. Gazdele nu se lasă şi forţează egalarea. În minutul 73, o lovitură liberă a lui Făgărăşanu trece de puţin pe lângă poarta adversă, iar peste 120 de secunde centrarea aceluiaşi jucător, cel mai bun al Devei din acest meci, nu a fost fructificată de niciun coechipier de-al său. Apoi şi Timişoara mai arată că trăieşte faza ofensivă, şi, în minutul 75 Contescu centrează de pe dreapta, mingea traversează careul devean, iar Taub reia din alergare la colţul lung, puţin pe lângă poartă. În minutul 82 se produce şi meritata egalare. Făgărăşanu execută un corner, Suciu prelungeşte până la Kelemen, care reia cu capul, Burtic respinge, poate chiar de dincolo de linia porţii, dar nu se acordă nimic, însă Lintaru urmăreşte faza pe mai departe şi introduce mingea, tot cu capul, în poartă, scorul devenind 2-2. Şi, în minutul 89, când toată lumea se aştepta la un egal, oaspeţii putându-se declara mulţumiţi de acest rezultat, Tulcan primeşte o minge în careu şi, talonat de un adversar, şutează de la 14 metri din vole, la colţul lung, fără speranţe pentru Iancău, aducând, astfel, o victorie nesperată Timişoarei.

CNS Cetate Deva – ASU Poli Timişoara 2-3 (0-1)

Stadion „Cetate”, spectatori: peste 1.000

Au marcat: Făgărăşanu (70), Kelemen (82) – Vucea (33), Ghinescu (49), Tulcan (89)

Cetate: Iancău – Grunţă, Boldea, Dosan (76 Suciu), Doboş – Vajda (cpt), Buzducea (25 Kelemen) – Şaucă, Pribac, Făgărăşanu (85 Şumuţiu) – Lintaru (83 Şoit). Rezerve: Mariş – Chelariu, Ungureanu. Antrenor: Marius Sîrbu

Poli: Burtic – Contescu, Gălan (cpt), Bilia, Taub – Stancu, Codrea (71Ţugui) – Vucea (63 Birău), Giuricici (57 Marin), Ghinescu – Bădăuţă (46 Tulcan). Rezerve: Fisteag – Ştefanovici, Damian. Antrenor: Sorin Brîndescu

Arbitri: Vlad Inoan (Floreşti) – Csaba Antal (Cluj), Sergiu Corb (Zalău)