DEVA A REVENIT CU O VICTORIE ÎN LIGA A III-A. CNS Cetate a învins acasă în debut

După ani de aşteptare, Deva are din nou o echipă în Liga a III-a de fotbal, debutul celor de la CNS Cetate fiind consemnat vineri după – masă.

Cu emoţii în prima parte

În faţa a circa 1.000 de spectator, CNS Cetate a întâlnit pe propriul teren pe ACSO Filiaşi, o echipă incomodă şi destul de bine închegată, care în sezonul trecut a produs coşmaruri celor de la FC Hunedoara. Devenii au început jocul destul de timorat, permiţând oaspeţilor să dea senzaţia că ar controla ostilităţile de pe gazon în primele cinci minute. Apoi, cei de la CNS Cetate Deva, pregătiţi de Marius Sîrbu şi Aurel Sava, au început să “mişte”, ratând trei bune oportunităţi de a înscrie, prin Pribac (min. 7), Şaucă (min. 10) şi Ungureanu (min. 13). În minutul 20 inevitabilul se produce. Căpitanul devenilor, Vajda, execută o lovitură liberă de la circa 20 de metri lateral stânga de poarta oltenilor, Suciu sare “fals”, derutându-i pe apărătorii oaspeţi, iar Pribac, nemarcat în careul mic, înscrie calm şi cu eleganţă, deschizând scorul. După primirea golului, echipa din Filiaşi încearcă egalarea, dar Stoiu (min. 25), execută o lovitură liberă puţin pe lângă vinclu, iar Stănilă, portarul celor de la Deva, scoate foarte bine o lovitură de cap din apropiere expediată de Petcu (min. 26). Apoi Deva trece din nou la cârma jocului, Pribac ratând singur cu portarul după un contraatac, în minutul 27, iar câteva zeci de secunde mai târziu şutul sănătos al lui Şuacă, din afara careului mare, este reţinut de portarul oaspeţilor. După aceea se intră într-o perioadă de apatie, dându-se senzaţia că ambele echipe aşteaptă pauza, meciul disputându-se la o temperatură destul de ridicată. Contrar cursului jocului, în minutul 39, în urma unei lovituri de colţ, Moraru primeşte mingea nemarcat în careul Devei, după o nesincronizare între apărătorii celor de la CNS Cetate, şi restabileşte egalitatea cu un şut plasat, scorul de 1 – 1 fiind şi cel cu care s-a terminat prima repriză.

Gol direct din corner

Pauza a părut a fi un sfetnic bun pentru ambele echipe, repriza a doua începând într-un ritm extrem de alert. Chiar la prima fază a mitanului secund, Nica, portarul oaspeţilor, respinge cu dificultate un şut bun al lui Şaucă, iar în minutul 49 Făgărăşanu nu nimereşte ţinta, lovitura lui cu capul ocolind de puţin poarta celor de la Filiaşi. Apoi cei de la ACSO Filiaşi ripostează, ratând şi ei două bune oportunităţi de a înscrie, în minutele 51 şi 53, prin acelaşi jucător, Fotescu, cel mai periculos om al oaspeţilor, şuturile sale ocolind de puţin buturile lui Stănilă. Şi vine minutul 65, când are loc o fază controversată. Atunci Şaucă a pătruns în careul oaspeţilor, după ce a driblat mai mulţi adversari, Bălaşa are o intervenţie la care mulţi arbitri ar fi acordat penaty, dar timişoreanul Liviu Bălăcescu, cel care a condus jocul la centru, a indicat lovitură de colţ pentru Deva. Tot răul a fost însă spre bine, deoarece din acea fază Vajda a reuşit să marcheze un gol cum rar se vede pe terenurile de fotbal, înscriind direct din corner, profitând şi de o greşeală de plasament a portarului de la Filiaşi.

Liniştea a venit în minutele de prelungire

După gol, jocul se iuţeşte, ambele echipe trecând pe lângă gol. În minutul 69, Suciu, liber, trage peste poartă de la 16 metri, iar 120 de secunde mai târziu Stănilă scoate foarte bine o lovitură liberă executată de doljeanul Neacşu. În minutul 76, şutul lui Pribac, din 10 metri, este respins de Nica şi pe contraatac Bălă, de la oaspeţi, nu îl poate învinge pe portarul Devei. Cei de la ACSO Filiaşi forţează egalarea, dar Stănilă, în minutul 80, prinde cu siguranţă un şut expediat de Fotescu, acelaşi jucător al oaspeţilor trăgând, în minutul 85, puţin pe lângă vinclu. Cu toate acestea, finalul jocului aparţine gazdelor din Deva: în minutul 88, Lintaru, din marginea careului mic, trimiţând cu capul peste poartă. Centralul Bălăcescu indică patru minute de prelungire, iar în minutul 90+2 s-a scris soarta partidei. Cei de la Filiaşi înearcă, cu disperare, să egaleze, elevii lui Marius Sîrbu se apără cu calm şi, în urma unei intercepţii, Şaucă preia balonul, se îndreaptă spre poarta oltenilor, pe un contraatac trei contra unu, Lintaru este liber, ca şi Pribac, după o pasă precisă mingea ajungând la acesta din urmă, care înscrie, cu calm, din 8 – 9 metri, pe lângă portarul oaspeţilor. Şi astfel s-a scris prima victorie a noii echipe a Devei în Liga a III-a de fotbal. În runda viitoare, datorită numărului impar de echipe din seria a IV-a, CNS Cetate Deva va sta, formaţia din municipiul de reşedinţă al judeţului Hunedoara urmând a evolua în etapa a III-a, tot în faţa propriilor suporteri, în compania celor de la Pandurii II Târgu Jiu.

Marius Sîrbu, antrenor CNS Cetate Deva

“Îi felicit pe băieţi pentru victoria obţinută. Am avut o discuţie cu ei la pauză şi mă bucură că au pus în practică tot ce le-am spus. A fost o victorie muncită, la care toţi şi-au adus aportul. Mă bucură că am câştigat acest prim meci, la debutul echipei în Liga a III-a, dar campionatul este unul lung, în care vom întâlni adversari dificili. Mulţumesc publicului că este aproape de echipă”.

CNS Cetate Deva – ACSO Filiaşi 3 – 1 (1 – 1)

Stadion “Cetate” Deva

Spectatori: 1.000

Au marcat: Pribac (min. 20 şi 90+2), Vajda (min. 66), respectiv Moraru (min. 39)

CNS Cetate Deva: 1. Stănilă – 8. Ungureanu (min. 78 Doboş), 3. Boldea, 21. Dosan, 15. Kelemen – 77. Făgărăşanu (min. 62 Lintaru), 25. Vajda (cpt.), 23. Chelariu (min. 87 Vîrtan), 10. Şaucă – 7. Pribac, 11. Suciu (min. 84 Şumuţiu).

Rezerve: 78. Iancău – 6. Grunţă, 19. Pîrva. Antrenor: Marius Sîrbu

ACSO Filiaşi: 1. Nica – 5. Tudorache, 18. Bălaşa, 6. Lupu (cpt.), 19. Neacşu – 4. Moraru (min. 82 Obeanu), 9. Duriţă (min. 26 Petcu), 17. Popescu, 8. Mâinerici (min. 75 Pîrvuică) – 10. Stoiu (min. 52 Bălă), 14. Fotescu.

Rezerve: 13. Lascu – 2. Fruntelată, 7. Sîmcea. Antrenor: Viorel Cojocaru.

Cartonaşe galbene: Chelariu (min. 52), respectiv Duriţă (min. 17), Moraru (min. 40), Petcu (min. 58), Neacşu (min. 79)