18 C
Deva
vineri, martie 29, 2024

DERBY DE LIGA A III-A. FC Hunedoara a fost învinsă de Poli şi rămâne fără conducere

FC Hunedoara a fost învinsă, pe teren propriu, cu 0 – 3, de ASU Poli Timişoara, într-un meci din etapa a opta a Ligii a III-a de fotbal. Alin Barna, directorul clubului din Hunedoara, şi-a anunţat demisia.

Meciul dintre FC Hunedoara şi ASU Poli Timişoara, considerat un derby al Seriei IV din Liga a treia de fotbal, a avut loc pe Stadionul Michael Klein în faţa a peste 3.000 de spectatori. Hunedorenii au venit în număr mare la stadion pentru a-şi încuraja echipa, iar galeria echipei din Timişoara a numărat peste 500 de oameni. Dacă în tribune spectacolul a fost asigurat, pe teren aproape a lipsit. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 29, printr-un gol marcat cu capul de Birău, după o greşeală de marcaj în apărare şi o respingere greşită a portarului. Cu un minut înainte de pauză, ASU Poli Timişoara a mărit diferenţa pe tabelă, prin acelaşi Birău, dintr-o altă lovitură de cap, venită pe fondul unei greşeli în apărarea gazdelor. Scorul final, 0 – 3, a fost stabilit în minutul 63 de Ţugui, printr-un şut plasat din careul în care se afla nemarcat. Astfel, trei greşeli de apărare au rupt echilibrul meciului dintre două echipe care nu au strălucit pe teren.

În urma înfrângerii suferite de FC Hunedoara, a treia din ultimele trei partide, echipa a ajuns pe locul 8 într-un campionat dominat de cluburile din judeţul Timiş. Doar 12 puncte au acumulat hunedorenii în cele opt meciuri disputate în acest campionat.

Alin Barna: „Demisionez”

Alin Barna, directorul FC Hunedoara a afirmat, la scurt timp după încheierea meciului, că va demisiona. Motivul au fost rezultatele slabe ale echipei. La fel a susţinut şi Daniel Ghiorghiţă, secretarul clubului. Alin Barna şi-a anunţat demisia pe Facebook, iar reacţiile nu au întârziat. Viorel Arion, primarul Hunedoarei a răspuns că nu acceptă demisia tânărului director şi l-a convocat la o şedinţă, la Primăria Hunedoara.

Echipele de start:

FC Hunedoara: Ciubotariu – Petresc, Mardare, Maghici, Trăşcan – Drăgoescu, Bozian, D. Creciunesc, Simionov, Ionicescu – Tecsi (cpt.) Antrenor: Victor Roşca

ASU Poli Timişoara: Burtic – Contescu, Bilia, Gălan (cpt.), Damian – Rebenciuc – Birău, Marin, Ţugui, Ghinescu – Tulcan. Antrenor: Sorin Brîndescu