DE DATA ASTA „GHETUŢELE” AU VENIT LA MOŞU’. Ajun de Moş Nicolae, prima sărbătoare publică la Patinoarul Deva

Pentru prima dată, Primăria Deva a organizat o manifestare publică în aşteptarea lui Moş Nicolae. Parcul Cetăţii a fost însufleţit cu sute de persoane care au răspuns invitaţiei edililor de a lua parte la o seară specială la patinoar. Colinde, întreceri pe gheaţa artificială a patinoarului şi dulciuri oferite de primarul Florin Oancea, ca „trimis” al lui Moş Nicolae pentru copiii din Parc, au fost principalele atracţii ale serii

Amplasat pentru prima dată în Parcul Cetate, patinoarul artificial a deveni o atracţie autentică pentru deveni. „Ne bucurăm cu toţii că am reuşit să aducem patinoarul în Parcul Cetăţii. Vechea locaţie – din punctul meu de vedere – nu a fost una fericită şi, iată că, acum, aici, sunt mulţi copii, sunt mulţi părinţi şi bunici. Pentru mine este un moment de satisfacţie, când văd că oamenii se bucură şi profită de vremea prielnică pentru patinaj”, a spus primarul Florin Oancea, puţin înainte să înceapă oficial seara de Ajun a lui Moş Nicolae, sărbătorită – în premieră – printr-o manifestare publică.

În foişorul din Parc, Corul „Lira” al elevilor Liceului de Arte „Sigismund Toduţa” au susţinut un mini-concert de colinde. Foişorul a fost locul de unde micuţii participanţi la eveniment au primit dulciuri de la primarul Devei. „Le-am pregătit copiiilor, în această seară, câteva surprize, premii şi dulciuri şi cred că vor fi încântaţi”, spunea (Moş) Nicolae – Florin Oancea. Seara a continuat, câţiva metri mai aproape de dealul Cetăţii, la patinoar cu întreceri şi multă animaţie.

Pentru cei care au ratat evenimentul e bine să ştie că patinoarul are intrarea gratuită pentru toată lumea până în data de 17 decembrie 2018. De la acea dată, intră în vigoare tarifele de acces la patinoar, respectiv: 10 lei pentru fiecare serie de patinaj (două ore) și 10 lei pentru închiriere de patine (tot două ore). Programul de funcţionare este: Luni – joi: între orele 12:30-22:00; Vineri – duminică: între orele 10:00-22:00. Program special pentru zilele de Crăciun: 24 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 25, 26 decembrie 2018 – închis. Program special de Anul Nou: 31 decembrie 2018, între orele 10:00-13:00; 1 ianuarie 2019 – închis.

Comentarii FB

comentarii

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

cincisprezece + șase =

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

ACTUALITATE
Răspunsul fabulos dat de un român viceprimarului care i-a jignit pe șoferii de TIR         Cel mai bătrân “agent electoral” iese la pensie. Culoarul Mureş Nord trece de la promisiune la statutul de contract         Centenar I. D. Sîrbu         Situația lucrărilor de întreținere și reparații la drumurile județene derulate în 2019         Primăria Deva a achitat la zi banii destinați navetei cadrelor didactice         Trafic reluat în zona pasajului de cale ferată de pe strada Hărăului         Imagini senzaționale de pe Lotul IV al Autostrăzii Lugoj – Deva. Ce s-a întâmplat pe Dealul Liliecilor         Voluntarii refac una dintre vechile biserici din Ţara Haţegului         Șosele noi în Ținutul Pădurenilor         Gafă în direct a viceprimarului din Vulcan: „Stă şi învârte de volan, pe 2.000 de euro. Tot să nu muncească”         Avem un județ turistic! Degeaba!         Accident rutier pe Calea Zarandului din Deva         Codrii dispăruți. Tăierile masive de pădure din Ținutul Pădurenilor se văd din satelit         Povestea Buzduganului lui Ioan de Hunedoara, din Porţile de fier ale Transilvaniei         O viitură a provocat distrugeri șoselei construite pe fonduri UE în Ținutul Pădurenilor         Sarmizegetusa Regia își deschide porțile pentru copii         Reparații pe Autostrada Deva – Orăștie         Accident grav cu motocicleta         Ruinele combinatului siderurgic din Hunedoara, înghiţite de natură         DIN NOU DESPRE GUNOAIE. Brădenii reclamă proastele servicii de salubrizare